Środowisko, Zabawy

Górskie szlaki

Odkrywanie nowych terenów to ogromna frajda. Wędrując w górach podziwiać można zapierające dech w piersiach krajobrazy, a czasem natrafić na ciekawie ukształtowane formacje skalne lub jaskinie. Zdarza się, że na szczytach stoją wieże widokowe lub schroniska górskie. By dobrze, interesująco zaplanować trasę, nie zgubić się po drodze i właściwie określić potrzebny do jej przebycia czas, warto skorzystać z wytyczonych szlaków turystycznych.

Zapoznajmy się z historią wędrowców, którzy spotkali się w schronisku na Przyhybie i przy pomocy zadania z mapą, pomóżmy im odpowiedzieć na nurtujące ich pytanie.

Cel:

– Nauczenie dzieci, czym są górskie szlaki turystyczne i jak zaznaczane są na mapie.

Czas: 30 minut

Materiały przygotowane do przeprowadzenia zabawy. Mapa szlaków. metrówka, kolorowa mulina, nożyczki, klej i wykałaczka.

MATERIAŁY

  • opowieść o wędrowcach.załącznik 2.1
  • mapa szlaków.załącznik 2.2
  • biały papier A4 gramatura min. 200 g/m²
  • cyrkiel lub ostry patyczek do szaszłyków
  • nożyczki
  • mulina (czerwona, niebieska, żółta, zielona)
  • bezbarwny lakier do paznokci (opcjonalnie)
  • centymetr lub długa linijka

Przebieg zadania

Nauczyciel zapoznaje się z historią wędrowców, którzy spotkali się w górskim schronisku Przehyba (opowieść o wędrowcach.załącznik 2.1). Po czym drukuje na sztywnej kartce mapkę (mapa szlaków.załącznik 2.2), przebija dziurki na końcach każdej z kolorowych kresek czterech górskich szlaków. Następnie  tnie 30 centymetrowe kawałki muliny, w każdym z kolorów, dla każdego dziecka.  Opowiada historię wędrowców, rozdaje każdemu dziecku: mapkę oraz cztery kawałki muliny (po jednym w każdym z kolorów). Dzieci wykonują przeplatankę od punktów startowych do punktu szczytowego. Dzieci porównując długości nitek, które pozostały nie wplecione, po wykonaniu zadania, znajdują odpowiedź na pytanie, które zainteresowało wędrowców z opowieści.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane