Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Świece z wosku pszczelego

Wosk pszczeli to substancja wydzielana przez gruczoły woskowe pszczół miodnych. Jest wykorzystywany przez pszczoły do budowy plastrów z miodem i larwami, a także do utworzenia pokrywy zewnętrznej dla gniazda. Wosk pszczeli jest również popularnym surowcem w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, co czyni go skutecznym składnikiem w wielu produktach do pielęgnacji skóry. Jest naturalnym emulgatorem, co oznacza, że może mieszać oleje i wodę w kosmetykach i preparatach farmaceutycznych. Również jest bogaty w witaminę A, która pomaga w regeneracji skóry. Wosk pszczeli ma niski punkt topnienia, co czyni go łatwym w użyciu w produkcji kosmetyków i maści.

Wosk pszczeli jest także wykorzystywany do produkcji naturalnych świec. Świece te są bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia niż świeczki zrobione z wosku parafinowego, który jest produktem rafinacji ropy naftowej. Takie świece są w pełni biodegradowalne. Palą się dłużej i wolniej niż świeczki parafinowe, nie imitując przy tym substancji toksycznych.

Proponujemy wykonać naturalne świeczki wspólnie z dziećmi. Materiały do wykonania świec można zakupić u pszczelarzy.

Świecę można wykonać podgrzewając wosk w kąpieli wodnej i wylewając do silikonowych foremek. Innym sposobem na wykonanie świecy jest zwijanie węzy pszczelej. Węza to arkusz wosku z wytłoczonymi po obu stronach dnami komórek pszczelich.

Czas trwania: 20 minut
Cel: utrwalenie wiedzy na temat wosku pszczelego oraz ćwiczenie zdolności manualnych dzieci.

MATERIAŁY

• Węza pszczela
• Bawełniany knot

Przebieg zadania

  1. Przycinamy węzę na wysokość świecy.
  2. Przycinamy odpowiednią długość kontu, w taki sposób, żeby odrobinę wystawał ponad świecę.
  3. Przykładamy knot do węższego brzegu świecy i zwijamy węzę do samego końca.
  4. Naszą gotową świecę możemy ozdobić wstążką. Należy jednak pamiętać, żeby usunąć wstążkę przed rozpoczęciem używania świecy.

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej