Jednym z najbardziej znanych produktów, który dają nam pszczoły jest miód. Przyjrzyjmy się dokładniej jego niezwykłym właściwościom:
- Miod zawiera wiele składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, aminokwasy i antyoksydanty, które są ważne dla zdrowia.
- Miód zawiera antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki i chronią organizm przed uszkodzeniem komórek.
- Miód ma właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że może pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Miód może pomóc w łagodzeniu kaszlu i bólu gardła, ponieważ działa łagodząco na błony śluzowe.
- Miód ma właściwości antybakteryjne, co oznacza, że może być stosowany jako dodatkowy środek leczniczy w przebiegu niektórych chorób, jak na przykład anginy.
- Niektóre badania sugerują, że spożywanie miodu może pomóc w łagodzeniu objawów alergii, takich jak katar, kichanie i swędzenie oczu.
- Miód może pomóc w trawieniu, ponieważ zawiera enzymy trawienne, wspomagające rozkład pokarmu.
- Miód może pomóc w poprawie jakości snu, ponieważ zawiera tryptofan, który stymuluję produkcję melatoniny i serotoniny, co wpływa na sen i dobry nastrój. Dlatego mleka z miodem przed snem jest bardzo dobrym pomysłem.
- Miód jest naturalnym źródłem słodkości, co oznacza, że może być używany jako zdrowsza alternatywa dla cukru.
Jednym słowem miód – to samo zdrowie! Możemy go wykorzystać do produkcji przepysznej i zdrowej lemoniady. Lemoniadę można sprzedawać na kiermaszu, a uzbierane środki przekazać organizacjom zajmującym się ratowaniem pszczół.
Czas trwania: 20 minut
Cel: zapoznanie dzieci z właściwościami miodu
MATERIAŁY
• woda – 1 1⁄2 litra
• miód – 1⁄2 szklani
• cytryny – 6 dużych sztuk
• garnek
• dzbanek
Przebieg zadania
1. W garnku podgrzewamy 1 szklankę wody i rozpuszczamy w niej miód. Ważne pamiętać, że woda nie powinna być za gorąca. W temperaturze powyżej 40’C miód zaczyna tracić swoje cenne właściwości.
2. Następnie wyciskamy sok z 5 cytryn, a 1 cytrynę kroimy na plasterki.
3. Łączymy wszystkie składniki w całość – nasza lemoniada jest gotowa do spożycia.
Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Fundacji Veolia Polska oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.