Dziedzictwo kulturowe, Plastyka

Wycinanka niemal łowicka

Dzisiejszym postem zamykamy temat karnawału. Oczywiście przed nami jeszcze sporo fajnych okazji związanych z karnawałem jak chociażby tłusty czwartek, ale o tym mamy nadzieję opowiecie nam na FB lub na naszej stronie, a my też skupimy się na własnym podwórku, czyli na podwórku polskim. Czy wiecie, że domy na karnawał w Polsce, a szczególnie tu, na Mazowszu, strojono w sposób niezwykły? Wiele ozdób znamy do dziś – na przykład wycinanki (pierwszy raz pojawiły się właśnie tu), ale każdy region posiadał swoją własną stylistykę wycinanek, które w izbach wisiały przez cały karnawał.

A więc zróbmy z dzieckiem własną wycinankę, może nie łowicką, bo jednak jest to trudna sztuka,  szczególnie dla niewprawnych małych rączek, ale spróbować zawsze warto. Z mojej obserwacji wynika, że niemal każde dziecko uwielbia wycinać i sklejać fikuśne kształty z papieru. Nasza wycinanka będzie prostsza i tematyczna – poświęcona czterem porom roku. A więc, czego potrzebujemy tym razem?

wycinanka

MATERIAŁY

  • Papier kolorowy w 5 kolorach: jeden arkusz w rozmiarze A3, reszta dowolnie
  • Ołówek
  • Gumka
  • Nożyczki
  • Klej w sztyfcie
  • Flamaster (czarny)

Krok 1

Wycinamy cztery prostokąty, które będą się komponowały w pionie na arkuszu A3, zostawiając marginesy po bokach oraz odstępy między sobą. Wycinamy kolejne cztery prostokąty, nieco mniejsze niż poprzednie. To będzie materiał dla wykonania naszych drzewek. Składamy mniejsze prostokąty na pół i rysujemy kształt połowy drzewa, wycinamy, rozkładamy i oto mamy drzewko! Ale to nie wszystko: na złożonych na pół drzewkach wycinamy dowolne wzory – trójkąty, półkola, jodełkę i wszystko, co przyjdzie Wam do głowy. Drzewka można składać na pół i więcej razy, ale na początek myślę, że ta prostsza wersja jest najodpowiedniejsza.

Krok 2

Podobnie postępujemy z pozostałymi trzema drzewkami. Gotowe wycinanki rozkładamy i przyklejamy do większych prostokątów, które przygotowałyśmy na początku. Uwaga! Prostokąty oczywiście powinny być różnego koloru, żeby było widać naszą pracę. Moja Anka akurat wybrała takie a nie inne kolory, więc nie każde drzewko kontrastuje z tłem, ale to też dla niej doświadczenie. Prostokąty wraz z drzewkami przyklejamy do dużego arkusza. No i prawie gotowe.

Krok 3

Dla ambitnych proponuję wyciąć jeszcze kilka szczegółów: ptaszki na drzewach, owoce, liście, śnieżynki, żeby było jasne, jaka to pora roku. Można ptakom dorysować oczy i skrzydła, a jabłuszkom listki, ale to naprawdę według uznania. Gotowe! Pracę koniecznie należy powiesić na ścianie i podziwiać kunszt dziecka!

Zobacz więcej

Spacery po mieście

„Siedmiomilowe buty” i chęć otwierania świata

Mapa dla dzieci po Starym Mieście i Śródmieściu

Wybitni Żydzi, którzy żyli i działali w Warszawie

Trochę o migracji i diasporach: krzyżówka na zachętę

Muzeum dla poszukiwaczy

Historia sztuki dla dzieci?

Zabytki architektury – rysunek brokatem