Dziedzictwo kulturowe, Wiedza

„Siedmiomilowe buty” i chęć otwierania świata

Ostatnio zapoznaliśmy się z książką, którą chcemy  Wam szczególnie polecić. Jest to książka oryginalna i niezwykle przydatna, szczególnie jeśli lubicie podróże i nie boicie się wyzwań! Wiemy, że czas COVID-u nie ułatwia nam realizacji naszych planów podróżniczych, ale wierzymy też, że nic nie jest wieczne pod Słońcem i normalne czasy do nas niebawem wrócą. „Siedmiomilowe buty” – książka Ewy Gorzelak, która przez długie lata prowadziła przedszkole na warszawskim Ursynowie, ma niesamowite doświadczenie pracy z dziećmi, częścią którego zechciała z nami się podzielić. Dobrze, bo takie książki są bardzo przydatne! Nasza Fundacja przez kilka lat prowadzi wycieczki po Warszawie, stąd wiemy, że lubicie wychodzić z dziećmi na zewnątrz, ale po przeczytaniu lektury z pewnością będziecie mogli przeprowadzić taką wycieczkę sami, nie korzystając z pomocy żadnego przewodnika.

Książka zawiera dziewięć rozdziałów, każdy poświęcony innej trasie wycieczkowej. Część tras jest prostszych i prostszych, dla dzieci mniejszych, część – dla bardziej zaawansowanych podróżników. Wszystkie trasy możemy podzielić na wycieczki miejskie (Warszawa, Kraków, Łódź, Toruń) oraz przyrodnicze (Góry Świętokrzyskie, Beskidy).

Każdy rozdział mieści mnóstwo dobrych rad, często przytaczane są legendy, związane z miejscem, w którym wycieczka się znajduje, odwołania do historii i kultury Polski, a także ludzi, którzy ją tworzyli. Co jest ważne, Pani Ewa odwołuje się bezpośrednio do swojego doświadczenia – przeprowadziła mnóstwo wycieczek i wie, na co trzeba zwracać uwagę, do czego się przygotować, gdzie trzeba być czujnym, żeby zagwarantować dzieciom nie tylko świetną zabawę, ale też bezpieczeństwo. Z pewnością docenicie ten walor książki.

Jeśli jesteście z Warszawy lub planujecie wizytę w stolicy, będziecie mogli skorzystać z kilku propozycji tras wycieczkowych: Stare Miasto, ławeczki Chopina lub Las Kabacki. Dla każdego coś się znajdzie. W Krakowie będziecie mogli odwiedzić najważniejsze zabytki tego miasta: Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel, Smoczą Jamę. W Łodzi zwiedzicie trasę filmową, a w Toruniu – ruiny zamku krzyżackiego, dom Mikołaja Kopernika oraz Krzywą Wieżę. Cztery miasta, cztery różne losy, które tworzą jedną historię Polski.

Po każdym rozdziale znajdziecie sporo zdjęć oraz mapkę trasy, która pomoże zorientować się w mieście, jeżeli jesteście w nim po raz pierwszy. Po trasie w Góry Świętokrzyskie znajdziecie też zdjęcia roślin, które możemy tam spotkać, wraz z ich opisami. Jest to cenny dodatek, który z pewnością ułatwi przygotowanie wycieczki i który przy okazji możecie wykorzystać nawet nie wybierając się do gór.

Podsumowując, książka „Siedmiomilowe buty” jest pełna faktów i ciekawych historyjek. Publikacja z pewnością będzie pożyteczna nawet dla osób dorosłych, które chciałyby trochę więcej dowiedzieć się o najważniejszych faktach z historii Polski. Cóż jeszcze dodać, cieszymy się, że zostaliśmy patronami medialnymi „Siedmiomilowych butów”. Wierzymy, że podróże wzbogacają i rozwijają człowieka, a szczególne małego człowieka, warto więc czasem wyjść z dzieciakami poza przedszkolną bramę…

Powiązane