Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Rozpoznajemy zwierzęta zamieszkujące polskie lasy

Czy zdarzyło Wam się podczas spaceru w lesie spotkać jakiegoś jego mieszkańca? Lasy są zamieszkiwane przez wiele różnych gatunków zwierząt, choć na co dzień zazwyczaj ich nie widzimy i łatwiej zobaczyć ich ślady (tropy) niż same zwierzęta.

Dziś zapraszamy Was do zabawy, w której dzieci zapoznają się ze ssakami zamieszkującymi polskie lasy.

MATERIAŁY

  • plansza z lasem w formacie A3, do druku (zał. 1.1)
  • plansza ze zwierzętami w formacie A4, do druku i wycięcia (zał. 1.2 i 1.3)

Przebieg zadania

Nauczyciel pokazuje dzieciom wydrukowaną planszę z lasem (zał. 1.1). Informuje, że przez całe zajęcia będzie dołączać do planszy dodatkowe informacje o różnych zwierzętach zamieszkujących polskie lasy. Następnie zawiesza „leśną planszę” w widocznym miejscu sali, tak by wszystkie dzieci mogły ją zobaczyć.

Nauczyciel mówi swoimi słowami: Czy wiecie, że w polskich lasach żyje więcej gatunków zwierząt niż roślin? Największe i przez to najbardziej znane ssaki to: borsuki, bobry, daniele, dziki, jelenie, jeże, kuny, lisy, łasice, łosie, nietoperz mopek, niedźwiedzie, norki, rysie, sarny, tchórze, wilki, wydry, zające i żubry. To te najbardziej znane, ale jest przecież całe mnóstwo mniejszych lub mniej popularnych. Las jest domem dla wielu zwierząt. Stwarza zwierzętom korzystne warunki do życia, bo znajdują w nim pokarm i bezpieczne kryjówki. Podpatrywanie ich w naturalnym środowisku nie jest łatwe, dlatego bardzo jestem ciekawa, jakie gatunki udało Wam się zaobserwować podczas rodzinnego spaceru po lesie.

Kiedy dzieci odpowiedzą na zadane pytanie, nauczyciel wyjmuje wcześniej wydrukowane i wycięte ilustracje zwierząt (zał. 1.2 lub 1.3) i pyta, czy dzieci rozpoznają zwierzęta, które przed chwilą zostały wyliczone. Nauczyciel po kolei pokazuje wybrane zwierzę i prosi dzieci o podanie jego nazwy. W taki sposób cała grupa zobaczy: wilka, niedźwiedzia, sarnę, łosia, zająca, jeża, wiewiórkę, borsuka i kilka innych leśnych ssaków. Rozpoznane zwierzęta nauczyciel zawiesza przy „leśnej planszy”.

Baner akcji Dzieciaki Ratują Zwierzaki

Zabawa powstała w ramach Akcji „Dzieciaki ratują zwierzaki” organizowanej przez TupTupTup.org.pl

Zobacz więcej