Dziedzictwo kulturowe, Wiedza

Muzeum dla poszukiwaczy

Muzeum otwarte – to pojęcie coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Muzea próbują zyskać popularność wśród potencjalnych odwiedzających i chodzi tutaj nie tylko o tych starszych. Oferta polskich muzeów jest pełna warsztatów, lekcji, pokazów dla dzieci, mam, rodzin, seniorów.
Osobiście uważam, że jest to wspaniała idea i popieram ją na wszelkie sposoby.
Zwiedzanie muzeów jest ważne z kilku powodów:

  1. nasyca nas wiedzą;
  2. rozwija estetycznie;
  3. otwiera tajemnice dziedzictwa kulturowego;
  4. daje odpowiedź na to kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

 

Pewnie niejeden rodzic ma swoje „typy” muzeów do których uczęszcza z większą przyjemnością. Osobiście jestem wielkim fanem Muzeum Narodowego w Warszawie – ma ciekawy program edukacyjny, który pozwala na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem już od 2 roku życia (!). Muzeum można zwiedzać samodzielnie lub w grupie, zapisując się na wybrany program (zwykle na początku października).

Jeżeli nie uda się zapisać, bo chętnych jest bardzo, bardzo dużo, radzę wykorzystać materiały edukacyjne, które można pobrać na stronie internetowej Muzeum Narodowego. Jest tu kilka ciekawych propozycji, z których warto skorzystać. W poście Przygoda śladami dziedzictwa kulturowego? Oczywiście!, możecie np. pobrać podręcznik UNESCO, który radzi rodzicom i nauczycielom, by przygodę z dziedzictwem kulturowym zacząć właśnie od zwiedzania muzeów. Wykorzystując materiały UNESCO, ale też druki edukacyjne Muzeum Narodowego, ewentualną wizytę z pewnością wykorzystamy z maksymalnym pożytkiem.
Osobiście polecam propozycję edukacyjną „Rycerskie przygody”. Jest to nie tylko ciekawy i uniwersalny temat dla obu płci oraz piękna muzealna ekspozycja, ale też fajny materiał do pobrania dla różnych grup wiekowych.

A więc co robicie w ten weekend?

Powiązane