Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto, które ma na celu zwrócenie uwagi na krytyczne problemy dotyczące środowiska i promowanie działań na rzecz jego ochrony. Jest to dzień, w którym ludzie na całym świecie angażują się w działania na rzecz ochrony planety, takie jak organizowanie różnych wydarzeń, protestów i kampanii edukacyjnych.

Największymi zagrożeniami dla ziemi są:

  • Zmiany klimatu. Klimat się ociepla w wyniku coraz większej emisji gazów cieplarnianych. Coraz częściej mamy do czynienia z występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, między innymi suszami, powodziami, nadmiernymi temperaturami powietrza. Topnieją lodowce i zwiększa się ilość wód w morzach i oceanach.
  • Degradacja gleby w wyniku działań rolniczych
  • Zanieczyszczenie powietrza i wody
  • Zubożenie bioróżnorodności 
  • Nadmierne wykorzystywanie zasobów naturalnych. 

Wszystko to wynika z ludzkiej działalności i braku odpowiedzialności za nasze działania. Warto więc przyjrzeć się dokładniej, co robimy źle i jak możemy to zmienić. 

Jak poprawić sytuację Ziemi?

Aby poprawić sytuację, każdy z nas może przyłożyć się do ochrony środowiska poprzez następujące działania:

  1. Zmianę nawyków zakupowych na bardziej zrównoważone, a w tym między innymi:
  • unikanie produktów z plastiku: ekologiczne torby papierowe lub materiałowe, uzupełnienie kosmetyków w specjalnych punktach, własne pojemniki wielorazowe na żywność, rezygnacja z plastikowych słomek, jednorazowych naczyń, używanie pieluszek wielorazowych 
  • ograniczenie konsumpcji mięsa lub całkowita rezygnacja, a przede wszystkim zwiększenie świadomości o tym, jak współcześnie wygląda hodowla zwierząt, ile wody i energii przy tym się zużywa (do produkcji 1 kg białka zwierzęcego zużywa się do 15 000 litrów wody),
  • wprowadzenie zrównoważonej mody do własnej szafy, poprzez kupowanie rzeczy od producentów, którzy kładą szczególny nacisk na dbanie o środowisko, oraz kupując rzeczy używane, naprawiając stare rzeczy zamiast ich wyrzucania. Warto też kupować ubrania z naturalnych materiałów i traktować je ze szczególną dbałością. 

2.  Sadzenie drzew i pielęgnowanie już istniejących to kolejny ważny sposób na ochronę środowiska. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, co ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza. Sadzenie drzew pomaga również w zatrzymaniu erozji gleby i zwiększeniu bioróżnorodności. Można to zrobić poprzez: sadzenie drzew w swoim ogrodzie lub w parku,wsparcie organizacji zajmujących się sadzeniem drzew i ochroną lasów, pielęgnowanie już istniejących drzew poprzez regularne podlewanie, przycinanie itp.

3. Ograniczanie zużycia energii i wody to kolejny ważny sposób na ochronę środowiska. Można to zrobić poprzez:

  • Oszczędzanie energii elektrycznej – np. poprzez wyłączanie niepotrzebnych urządzeń, stosowanie energooszczędnych żarówek, zakręcanie kranów itp.
  • Oszczędzanie energii cieplnej – np. poprzez odpowiednie izolowanie budynków, stosowanie programatorów ogrzewania, zakręcanie kurków itp.
  • Oszczędzanie wody – np. poprzez korzystanie z deszczówki do podlewania ogrodu, instalowanie perlatorów (specjalnego systemu ograniczającego wypływ strumienia wody), naprawę wycieków itp.

4. Segregacja śmieci niby nie jest już niczym odkrywczym, a jednak wciąż wiele osób tego nie robi, albo robi to nieprawidłowo. Dlatego jest niezwykle ważna edukacja w tym temacie. Nasza planeta obecnie tonie w śmieciach, a w szczególności w plastiku. Możemy powoli jednak to zmienić, z uważnością traktując odpady, które produkujemy.

Więcej informacji

Powiązane