Plastyka, Środowisko

Reanimujemy stare ubrania

Zamiast wyrzucać ubranie, które nam już się znudziło albo poplamiło, możemy tchnąć w nie nowe życie. Taki upcykling ubrań jest nie tylko przyjazny dla naszej planety, lecz również pozwala nam na posiadanie czegoś niezwykłego i oryginalnego w naszej garderobie. Na ubrankach możemy robić aplikacje, kolorowe łatki, hafty, albo możemy też ozdobić je przy pomocy specjalnych farb i pieczątek. Poniżej pokazujemy jak to można zrobić.

Cel:

– Zapoznanie dzieci z możliwością ponownego wykorzystania starych ubrań

 Czas: 30 minut

Rączki dziecka malujące stempel z ziemniaka. zi

MATERIAŁY

  • Ziemniaki
  • Farby do tekstyliów
  • Nóż
  • Stara koszulka lub spodnie

Przebieg zadania

Najpierw nauczyciel przygotowuje pieczątki z ziemniaka. W tym celu należy rozciąć ziemniak na pół i wyrzeźbić w nim wzorek. Młodszym dzieciom wykonanie zadania może ułatwić metalowa foremka do ciastek – wciskając ją w ziemniak możemy uzyskać potrzebny nam kształt pieczątki. Pozostanie tylko odciąć to co zostanie poza foremką.

Na płaskim talerzyku należy wylać farbę i zanurzyć w niej pieczątki. Następnie zrobić odcisk na ubranku, malując w ten sposób przeróżne wzorki. Żeby farba nie przebijała na drugą stronę ubrania, należy zabezpieczyć je wkładając pod spód kartkę papieru.

Ubranka pozostają do wyschnięcia. Na koniec zaprasowujemy wzór żelazkiem w trybie bez pary. Aby nie pobrudzić żelazka albo deski do prasowania należy podłożyć papier do pieczenia.

Veolia Logo Transparent 1024x489 1

Post jest finansowany przez Fundację Veolia oraz jest częścią międzynarodowego projektu realizowanego we współpracy polsko-niemieckiej.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post jest częścią „Kalendarza Przedszkolaka”, który powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane