Plastik jest zdecydowanie jednym z największych wynalazków XX wieku. Jest tani, wytrzymały, ma bardzo dużo zastosowań. Mimo wielu zalet stał się jednym z większych zagrożeń dla naszej planety oraz dla nas. Głównym celem dnia bez opakowań foliowych jest uświadomienie rosnącej szkodliwości stosowania tego niebiodegradowalnego produktu dla środowiska.
Liczba plastikowych opakowań wciąż rośnie, a czas ich rozkładu sięga od 100 do 1000 lat. Reklamówka plastikowa służy nam średnio 20 minut, a rozkłada się średnio około 400 lat. Nie wspominając już o folii służącej do pakowania produktów, która natychmiast ląduje w koszu.
Plastik jest szkodliwy dla środowiska z kilku względów. Po pierwsze sama produkcja tego tworzywa zatruwa otoczenie. Plastik tworzony jest z ropy naftowej. Podczas jej wydobycia i przetwarzania uwalniają się toksyczne chemikalia, które zanieczyszczają powietrzę wodę i glebę. Są one szkodliwe również dla człowieka.
Po drugie plastik nie jest substancją biodegradowalną, co oznacza że w procesie jego rozpadu nie biorą udziału organizmy żywe. Rozkłada się on samoistnie, a proces ten liczony jest w setkach lat. W czasie rozpadu plastiku uwalniają się szkodliwe substancje toksyczne. Mikro kawałki plastiku trafiają do żywych organizmów poprzez jedzenie, picie, oddychanie. Wniosek nasuwa się jeden – plastik jest dosłownie wszędzie.
To co możemy zobaczyć na własne oczy to plastikowe opakowania i kawałki folii zalegające na wysypiskach śmieci. Niestety do recyklingu, czyli ponownego użycia trafia wciąż niewielka ilość plastiku. Od 1950 roku do 2017 na całym świcie wyprodukowano 8,3 mld ton tworzyw sztucznych. Z tego odpadami stały się aż 6,3 mld ton. Około 79% zużytych tworzyw sztucznych nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów. W wodach całego świata obecnie pływa około 150 mln ton plastiku i co roku trafia tam kolejnych 13 mln ton. Przerażającym widokiem jest wyspa ze śmieci na środku Oceanu Spokojnego wielkości 1.6 miliona km2, co jest pięciokrotnie większe niż powierzchnia Polski i 4,5 razy większe od powierzchni Niemiec.
Wygoda, którą zapewnia plastik na co dzień powoduje, że nadal go używamy w nadmiarze. Wiele krajów próbuje odgórnie regulować ilość plastiku w codziennym użyciu. W niektórych krajach i regionach, jak na przykład, w Australii, Francji, RPA, na Alasce, Bangladeszu wprowadzono całkowity zakaz używania torebek foliowych. W wielu krajach naliczane są opłaty za korzystanie z reklamówek. Przykładowo w Słowacji i w Irlandii wprowadzono podatek od używania torebek z tworzyw sztucznych. W Wielkiej Brytanii niektóre sklepy oferują zniżkę albo bonusy za używanie toreb wielokrotnego użytku. Od 2022 roku wprowadzono zakaz oferowania torebek foliowych klientom w sklepach w Niemczech. Okres przejściowy do całkowitej rezygnacji ma trwać 12 miesięcy.
W Polsce nie ma całkowitego zakazu używania toreb plastikowych, ale możemy świadomie to używanie ograniczyć. Zarówno jak i używanie innych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Mając świadomość jak duży problem stanowi wszechobecny plastik w naszym życiu, możemy jego ilość zmniejszyć do minimum. Poniżej kilka pomysłów na zmiany, które każdy może wprowadzić w swoim życiu.
Ograniczenie używania plastiku
- Zamiast foliowej torebki – papierowa lub materiałowa,
- zamiast folii spożywczej do zawinięcia kanapki – woskowijka,
- prawidłowe segregowanie odpadów,
- napoje w szklanych butelkach,
- rezygnacja z plastikowych słomek,
- własny kubek do kawy,
- jedzenie na wynos we własnym pojemniku,
- bambusowe szczoteczki do zębów,
- rezygnacja z ubrań z poliestru,
- mniej kosmetyków i chemii domowej, oraz mydło i szampon w kostce.
Zadania tematyczne
Projekt jest finansowany przez Fundację Veolia oraz jest częścią międzynarodowego polsko-niemieckiego projektu ” Edukacja dla Zrównoważonego Rozwoju – kalendarz dla przedszkolaków”.