Edukacja, Zabawy

Kompas

Tym postem rozpoczynamy cykl tematów plastycznych prac dla dzieci. Ostatnio przeczytałam na stronie jednej ze szkół podstawowych w Warszawie, że przed rozpoczęciem nauki w szkole dziecko ma m.in. odróżniać lewą stronę od prawej. Jest to cel do którego warto dążyć, ponieważ ułatwia to przestrzenną orientację dziecka oraz bez wątpienia pomaga w nauce. Postanowiłam więc zaproponować Wam zrobienie dla dziecka kompasu, który pomoże w opanowaniu tematu „prawo-lewo”, ale też wprowadzi pojęcie „wschód – zachód”. A więc ruszamy do boju!

Plastyka1 1

MATERIAŁY

  • gruby papier kolorowy
  • nożyczki
  • cyrkiel
  • linijka
  • pinezka
  • pisak lub długopis żelowy
  • małe pudełko (najlepiej kwadratowe)

Krok 1

Plastyka1 Plik Do Pobrania1

Bierzemy pudełeczko (do kupienia w empiku i innych sklepach z artykułami papierniczymi, można też wykorzystać dowolne opakowanie). Mierzymy długość boków naszego pudełka od wewnętrznej strony (wymiary te oznaczę literą a) oraz głębokość naszego pudełka (litera b).

Przy pomocy linijki i ołówka na kolorowym papierze rysujemy kwadrat: długość boków kwadratu – to długość boków pudełka (na rysunku poniżej zaznaczyłam ten kwadrat na niebiesko).

Od boków kwadratu odmierzamy tyle centymetrów, ile wynosi głębokość pudełka i rysujemy drugi kwadrat, zewnętrzny (na rysunku kwadrat jest na czerwono). W ten sposób otrzymujemy kwadrat w kwadracie.

Krok 2

Plastyka1 Plik Do Pobrania2

Wycinamy kwadrat po liniach zewnętrznego kwadratu, robimy nacięcia w rogach, tak jak pokazano na rysunku. Otrzymaliśmy podstawę kompasu. Zginamy kwadrat wzdłuż linii wewnętrznego kwadratu i wkładamy go do naszego pudełka.

Krok 3

Plastyka1 2

Długość boku kwadratu dzielimy na pół i otrzymujemy promień tarczy naszego kompasu. Na papierze innego koloru cyrklem rysujemy koło, wycinamy je, rysujemy na nim strony świata i ewentualnie ozdabiamy – wersja dla dziewczyn brokatowa.

Wycinamy strzałkę-wskazówkę. Ja zrobiłam jej połowy czerwone i niebieskie. Pinezką mocujemy strzałkę do tarczy, a tarczę do podstawy kompasu. I gotowe!

Dla tych, którzy chcieliby ozdobić również pudełko kompasu, przygotowałam kilka propozycji  do pobrania. Możecie je wydrukować na papierze klejącym i wyciąć. Życzę miłej zabawy!

Powiązane