Edukacja, Zabawy

Gra orientacyjna

Ponieważ w tym tygodniu w naszej bajce padło pojęcie kompasu, chciałabym Wam dzisiaj zaproponować grę orientacyjną. Orientacja  przestrzenna jest jedną z najbardziej podstawowych umiejętności rozwijających zdolności dziecka. Zachęcam do lektury świetnej książki autorstwa Edyty Gruszczyk-Walczyńskiej oraz Ewy Zielińskiej „Dziecięca matematyka. Edukacja matematyczna dzieci w domu, w przedszkolu i szkole”, która zawiera wiele pożytecznych wskazówek na ten temat. Warto więc poświęcić trochę czasu na zabawę z dzieckiem. Zabawa wzmocni jego zrozumienie tematu od strony praktycznej. A więc: gra w szukanie skarbu!

Dla tego, kto zdecydował się na taki rodzaj rozrywki, będą potrzebne: kartka (może być A4) oraz długopis/kredka/flamaster. Z kolei dla dorosłego wymagane jest (do wyboru) przygotowanie mapy skarbu / pirackiej mapy / mapy super agenta. Przykład podaję poniżej.

Ważne jest, aby dopasować mapę do wieku dziecka. Jeśli jest to małe dziecko (3-5 lat), niech mapa będzie przejrzysta i prosta, najlepiej w całości w formie rysunku, bez elementów opisowych i tekstu. Proponowane działania ilustrujemy strzałkami (pięć strzałek – pięć kroków). Jeśli chcemy urozmaicić zadanie, proponuję dodać do niego inne ruchowe propozycje – „zrób dwa skoki do przodu”, „przeturlaj się do następnego drzewa / kanapy”. Na mapie małego dziecka te czynności możemy przedstawić ikonkami graficznymi / obrazkami, np. skok może być przedstawiony jako skakanka. Swoją drogą jest to fajna zabawa w skojarzenia zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego. Ważne, żeby wszystkie pojęcia omówić z dzieckiem przed rozpoczęciem zabawy, zapytać z czym mu się kojarzą. Stopień trudności należy zwiększać krok po kroku tak, aby od początku nie zniechęcić dziecka.

Dla dziecka uczącego się czytać proponuję pójść o krok dalej – przygotujmy mapę z prostymi wskazówkami opisanymi drukowanymi literami, w rodzaju: „5 kroków do przodu”, „2 skoki w lewo”, „1 obrót”… Tu polegam na Waszej fantazji.

Oczywiście fajnie na koniec znaleźć skarb – nagrodę. Jeśli gra się toczy w domu, skarb może się ukrywać pod stertą gazet lub poduszkami, jeśli poza domem, można go schować w każdym miejscu wg uznania, zwracając w obu przypadkach uwagę, aby jego ostateczne zdobycie nie przekraczało odpowiednich dla danego wieku możliwości dziecka.

Życzę wesołej zabawy. W poście podaję kilka zdjęć naszej zabawy w terenie.

Powiązane

Dodaj komentarz