Dziedzictwo kulturowe, Warszawa, Zabawy

Żonkil – żydowski symbol na warszawskiej mapie

W trakcie drugiej Wojny Światowej pierwszym miejskim powstaniem, które wybuchło w okupowanej Europie, było żydowskie powstanie w Getcie Warszawskim, czyli na zamkniętym terenie, do którego zwożono Żydów z całego miasta. Żydzi nie mieli prawa wyjść poza mury getta. Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Tysiące Żydów straciło życie, tysiące zostały wywiezione do obozów koncentracyjnych.

Powstanie upadło w połowie maja, 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił jeden z przywódców powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy żydowskich. Nielicznym bojownikom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca powstania Marek Edelman, zmarły w 2009 r.

Mural: Marek Edelman trzymający żonkil

Przez wiele lat 19 kwietnia, w rocznice wybuchu powstania Marek Edelman dostawał od nieznanej osoby żółte kwiaty. To były żonkile, tulipany albo inne kwiaty, które można było dostać na wiosnę. Edelman składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak powstała tradycja nieoficjalnych obchodów rocznicy wybuchu powstania żydowskiego, które były alternatywą dla oficjalnych obchodów organizowanych przez rząd komunistyczny. Marek Edelman był wtedy znanym działaczem opozycji. Po latach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję „Żonkile”, żeby przypomnieć nam wszystkim o tych strasznych wydarzeniach.

19 kwietnia tworzymy przypinkę w kształcie żółtego żonkila, która po rozłożeniu staje się żółtą gwiazdą Dawida. Nawiązuje ona do gwiazdy, którą Niemcy kazali nosić Żydom podczas wojny. Wtedy miał to był znak hańby. Teraz nosimy żonkile na znak pamięci i dumy.

Stwórzcie własny żonkil i wesprzyjcie akcję upamiętniającą powstanie w Getcie Warszawskim!

materiały niezbędne do przygotowania przypinki

MATERIAŁY

  • szablony (do pobrania poniżej)
  • żółty papier
  • klej
  • nożyce
  • dwustronna taśma klejąca

Krok 1

rysunkowa instrukcja

Materiały inspirowane – materiałami Muzeum Polin

Pobierzcie szablon powyżej. Wydrukujcie go na żółtym papierze i wytnijcie wszystkie kształty. Teraz złóżcie element 1 wzdłuż linii ciągłej (mniej więcej w połowie) i posmarujcie klejem element 1 tak, jak na zdjęciu obok lub instrukcji na dole (miejsca, które musisz posmarować klejem na instrukcji zaznaczone są ciemniejszym kolorem). Sklejcie element 1 i 2.

Krok 2

Złóżcie element 3 na pół, wzdłuż linii ciągłej. Teraz możecie przeciąć element 3 w środku, wzdłuż linii przerwanej. Posmarujcie klejem element 3 w miejscach zaznaczonych na instrukcji ciemniejszym kolorem. Przyklejcie element 3 do sklejonych wcześniej elementów 1 i 2. Przypinka gotowa. Żeby ją móc nosić, wykorzystajcie taśmę dwustronną. Przyklejcie taśmę z odwrotnej strony żonkila, odklejcie zabezpieczający papier po drugiej stronie taśmy i przyklejcie żonkil do ubrania.

Powiązane