Warszawa, Wiedza

Jak rozmawiać z dzieckiem o Powstaniu Warszawskim?

Jak rozmawiać z dzieckiem o Powstaniu Warszawskim? Co powiedzieć dziecku przechodząc obok Prudentialu, Pomnika Żołnierzy AK czy obok Pomnika Małego Powstańca? Bezpłatna Aplikacja Tup Tup po Warszawie stworzona przez Fundację CultureLab, a współfinansowana przez Miasto st. Warszawa, ułatwi Wam to zadanie. Tup Tup po Warszawie w prosty i dziecięcy sposób, pełny empatii i szacunku dla powstańców mówi o armii podziemnej, głównych akcjach AK, fladze Polski powiewającej na Prudentialu jak i o zwykłych warszawianach i warszawiankach, którzy oddawali życie za wolność.

google-play-badge

Reporter – Już niebawem obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” każda warszawianka i warszawianin zatrzyma się w miejscu, czcząc powstańców minutą ciszy. Niektórzy wezmą udział w „(Nie)zakazanych piosenkach”. Jak jednak o tym ważnym historycznie dniu powiedzieć dzieciom? Jak rozmawiać z dzieckiem o Powstaniu Warszawskim?
Fundacja CultureLab – W tym roku przekazujemy rodzicom i nauczycielom warszawskich dzieci niezwykłe narzędzie – aplikację Tup Tup po Warszawie. Część z osób, która śledzi działania naszej Fundacji wie, że aplikacja przybliża dzieciom zabytki, legendy i historię Warszawy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dzięki aplikacji Tup Tup po Warszawie można w prosty sposób rozpocząć rozmowę na trudne tematy – takim jakim jest Powstanie Warszawskie.
Reporter – W prosty sposób? To znaczy jak?
Fundacja CultureLab – Chcemy, żeby dziecko dowiadywało się o historii stolicy poprzez rodzinne spacery. W aplikacji uwzględniliśmy ponad 140 zabytków Warszawy, z których co najmniej 30 związanych jest z Powstaniem Warszawskim. Rodzic instalując aplikację i wybierając trasę „Powstanie Warszawskie” ujrzy wraz z dzieckiem 12 ważnych obiektów przybliżających historię powstania.
Reporter – I co dalej? Jak rodzic ma o nich opowiedzieć? Po prostu przeczytać w domu, na kanapie przygotowane informacje i pogadać?
Fundacja CultureLab – Nie! Chodzi nam o to, aby dziecko poznało Warszawę naocznie: oglądając, dotykając i zwiedzając. Aplikacja Tup Tup po Warszawie zrobiona jest w taki sposób, że jej wszystkie tajemnice mogą być odkryte dopiero gdy wyjdzie się z domu i dotrze na Stare Miasto czy do Śródmieścia. Dziecko musi odnaleźć się na mapie. Następnie odszukać obiekty pokazane w aplikacji. Pomaga mu przy tym GPS. Kiedy dziecko zbliży się do obiektu związanego z Powstaniem Warszawskim na odległość 20-50 metrów, znacznik na mapie zmieni kolor z żółtego na malinowy. Będzie to oznaczać, że dziecko nie tylko może przeczytać przygotowaną informację ale i odpowiedzieć na quiz.
Reporter – Na quiz? To aplikacja posiada nie tylko mapę i opisy ale i quizy?
Fundacja CultureLab – Jasne! O to chodzi, aby zwiedzanie Warszawy i poznawanie historii było ciekawe. Do każdego punktu przygotowaliśmy od 1 do 3 quizów. Dziecko najpierw musi uważnie przeczytać informacje o danym zabytku..
Reporter – Albo odsłuchać, jeśli jeszcze nie potrafi czytać?
Fundacja CultureLab – Tak właśnie! I dopiero wtedy może spróbować odpowiedzieć na pytanie.
Reporter – Ok, to powiedzcie jakie obiekty można poznać z aplikacją Tup Tup po Warszawie?
Fundacja CultureLab – Wybierając „swobodne zwiedzanie”, rodzic sam może zdecydować gdzie pójdzie i ile obiektów zobaczy. Ponad 80 obiektów uwzględnionych w Aplikacji związanych jest z Powstaniem Warszawskim. Pole manewru jest duże. Wybierając trasę „Powstanie Warszawskie” (dostępną od 27 lipca) rodzic otrzyma wyselekcjonowane przez nas obiekty m.in Prudential, Pomnik Powstania Warszawskiego, Arsenał Królewski, Pomnik Małego Powstańca, czy też Gmach Banku Landlaua.
Reporter – Gmach Banku Landlaua?
Fundacja CultureLab – Tak. Budynek jest jednym z najlepiej zachowanych w Warszawie obiektów w stylu secesyjnym. Wewnątrz zachowały się posadzki z motywem liścia klonu, sztukatorska (czyli jakbyśmy powiedzieli dzieciom, bardzo precyzyjna, pełna drobnych kształtów) oprawa okien, przedwojenne meble i inne elementy. Ze względu na swoją unikalność budynek służy obecnie jako plan filmowy historycznych produkcji m.in. „Czas honoru” czy „Powstanie 44”. Dobrze jest dzieciom pokazać jak wyglądały kamienice w tamtych czasach.
Reporter – Ok, a jakie są pytania? Trudne? Łatwe?
Fundacja CultureLab – Ha ha, dla uważnego słuchacza pytania są łatwe. Rodzice ściągający aplikację mówili nam jednak, że byli pewni, że na pytania odpowiedzą bez czytania opisów. Tak się jednak nie da zrobić. Mimo że o każdym obiekcie pisaliśmy tak by wybrać ciekawostki i opisać je dziecku w łatwy sposób, to jednak każdy opis niesie w sobie jakąś unikalną wiedzę.
Reporter – Na przykład? Możesz podać przykład jednego z opisów?
Fundacja CultureLab – No na przykład przy Pomniku Małego Postańca opis wygląda tak

Widzicie tego malucha, któremu hełm opada na głowę, a który w przy dużym płaszczu i butach trzyma karabin? To jest właśnie mały powstaniec. Autor pomnika – Jerzy Jarnuszkiewicz, chciał zachować w pamięci ludzi obraz najmłodszych uczestników powstania. Stworzył więc wzruszający pomnik „dziecko-bohater”.
Rzeźba bardzo podobała się warszawianom i warszawiankom, choć każdy wiedział, że tak młode dzieci nie brały nigdy udziału w powstaniu. Pewnego dnia harcerze z Stołecznej Chorągwi ZHP im. Bohaterów Warszawy poprosili autora, by przekazał im prawa do projektu rzeźby, by mogli odlać i ustawić pomnik przy murach obronnych Warszawy.
Na murze przy pomniku dokładnie rok po jego odsłonięciu umieszczono tablicę i fragmentem popularnej powstańczej piosenki Warszawskie Dzieci
„Warszawskie dzieci pójdziemy w bój
za każdy kamień twój
stolico damy krew”
St. R. Dobrowolski

Reporter – O! Ciekawie napisane. A jakie jest pytanie quizowe?
Fundacja CultureLab – Nie możemy zdradzić wszystkiego.  Pobierz aplikację Tup Tup po Warszawie, dotrzyj do pomnika, to sam przeczytasz pytanie. Jeśli uważnie słuchałeś to na pewno odpowiesz na quiz 🙂