Rafa koralowa, Zabawy

Memorki o rafie koralowej

Podczas naszych szkoleń dla nauczycieli zawsze zachęcamy ich, aby w zabawach z dziećmi sięgali po tematy morskie. Dzieci je po prostu uwielbiają, jest to więc doskonałe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Życie pod wodą jest jednym z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, ponieważ wiele gatunków morskich zwierząt narażonych jest na wyginięcie z powodu celowej działalność człowieka (niekontrolowany połów ryb, podwodne polowania, zanieczyszczenie wód morskich, ocieplenie mórz i oceanów spowodowane zmianami klimatu). Temat doskonale pokazuje powiązania, które występują w naszym życiu np. zależności, w jaki sposób nasze zachowania konsumenckie mogą wpłynąć na ekosystem oraz florę i faunę w zupełnie innej części planety.

Zacznijmy jednak od podstaw. Pokaż dziecku krótki filmik o rafie koralowej, np. ten z Youtube (powyżej). Zapytaj, czy podobało mu się, co zobaczyło, jakie gatunki zwierząt dziecko rozpoznało, czy uważa, że rafę koralową można byłoby nazwać pomnikiem natury i dlaczego. Podkreśl, że życie na rafie jest niesamowicie różnorodne i właśnie tę różnorodność musimy zachować dla przyszłych pokoleń.

Żeby nie być gołosłownym, przygotowaliśmy do pobrania proste memorki o rafie koralowej. Musisz je wydrukować na grubszym papierze (druk powinien być dwustronny, tak żeby jedna ze stron wszystkich kartek miała szary wzór z rybkami). Można też ewentualnie zalaminować kartki i rozciąć je wzdłuż linii. Następnie odwróć wszystkie karteczki tylną stroną do góry, a dziecko niech spróbuje znaleźć parę identycznych obrazków. Najlepiej grać w kilka osób, wtedy każda kolejna osoba ma jedną próbę odwrócenia dwóch dowolnych kartek. Jeżeli próba jest udana, dziecko odkłada parę obrazków obok siebie. Jeżeli nie, z powrotem odwraca karty obrazkami do dołu, a kolejka przechodzi na następnego gracza. Memorki to doskonała gra rozwijająca pamięć wzrokową. W tej grze często wygrywają właśnie najmłodsi, dlatego jest ona tak lubiana przez dzieci!

polska pomoc_logo

Post powstał w ramach Programu Edukacji Globalnej, finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Powiązane

Dodaj komentarz