Nauczyciele biją na alarm – nasze dzieci powoli tracą podstawowe umiejętności manualne. Niestety powodem jest powszechna fascynacja dzieci nowymi technologiami i co raz mniejszym zaangażowaniem w ćwiczenia manualne takie jak rysowanie, lepienie czy wycinanie. Zgoda, że w pewne umiejętności niegdyś niezbędne, w dzisiejszych czasach tracą już na znaczeniu, ale problem polega na tym, że ćwiczenie ręki to nie tylko ćwiczenie ręki, ale także mózgu człowieka. W naszej codziennej pracy staramy się wymyślać zadania dla dzieci, które wymagają praktyki w posługiwaniu się nożyczkami, ołówkiem i linijką. Dziś przygotowaliśmy dla Was pewne zadanie, które też jest tego typu wyzwaniem. Wykorzystamy do tego świetny pretekst – rozmowę o życiu podwodnym i jego ochronie. Jako inspirację proponujemy przeczytanie naszej bajki „Wakacyjne snurkowanie„, które będzie idealnym wprowadzeniem dzieci w temat.
MATERIAŁY
- Biały papier A3
- Farby (najlepiej w odcieniach morza)
- Gruby pędzel
- Nożyczki
- Klej w sztyfcie
- Gazeta
- Kolorowy papier
- Kolorowe czasopisma
- Flamaster
Krok 1
Grubym pędzlem kolorujemy biały arkusz papieru; będzie to nasze tło. Nanosimy cienką warstwę farby na papier gazetowy tak, żeby były widoczne zadrukowane fragmenty gazety. Zostawiamy wszystko do wyschnięcia.
Krok 2
Z różnych papierów kolorowych wycinamy rybki. Im więcej ich będzie, tym ładniejszy i bardziej odpracowany będzie nasz obraz. Rybki mogą mieć różne kolory, kształty i rozmiary.
Po wyschnięciu gazety wycinamy również ryby z papieru gazetowego, np. rekiny albo ryby-młoty; każde urozmaicenie obrazu jest mile widziane. Jeżeli jednak w zadaniu biorą udział młodsze dzieci, możemy ograniczyć do najprostszego kształtu ryb. Na koniec możemy przykleić wszystkich mieszkańców podwodnego świata i dodać kilka szczegółów – zęby rekinom, oczy, łuski płetwy. Praca gotowa!
Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.