Jak przenosi się infekcja? W jaki sposób ktoś chory jest w stanie zarazić zdrowego? Czym są epidemie i jak powstają? Na te wszystkie pytania warto spróbować odpowiedzieć wraz z dzieckiem, już choćby dlatego, że dotyczą one funkcjonowania dziecka w przedszkolach i szkołach. Żeby ułatwić rozmowę i tłumaczenie dziecku rzeczy całkiem abstrakcyjnych (przecież bakterii i wirusów nie widać gołym okiem), proponujemy przeprowadzić z nim mały eksperyment.
MATERIAŁY
- brokat (najlepiej biały lub żółty, który jest najmniej widoczny)
- miseczka
- woda
- płyn do mycia naczyń
Eksperyment 1
Wytłumacz dziecku, że infekcje przenoszone są drogą kropelkową, czyli wtedy, kiedy osoba chora np. kaszle lub kicha, wirus trafia do układu oddechowego innej osoby, a stąd przedostaje się dalej do organizmu, rozmnaża i dochodzi do infekcji. Możemy zachorować również przez bezpośredni kontakt z chorym. Dochodzi do niego, kiedy osoba cierpiąca na to schorzenie najpierw dotyka rękami okolic ust lub nosa (np. podczas oczyszczania nosa chusteczką lub w momencie kaszlu lub kichania), przez co na dłoniach pozostają wirusy. Osoba ta może kogoś dotknąć (np. ręki), dzięki czemu następuje przeniesienie i rozsiewanie wirusa. Wirus pozostanie również na wszystkich przedmiotach, których chory dotykał (zabawki, kredki, klamki).
Przejdź teraz do eksperymentu. Niepostrzeżenie nasyp na swoje dłonie trochę brokatu i udaj, że kichasz, zasłaniając dłońmi nos. A teraz dotknij dłoń dziecka. Pokaż dziecku swoje dłonie i poproś, żeby pokazało swoje. Niech dziecko spróbuje dojść do odpowiedzi, dlaczego na jego dłoni pozostał brokat, który w naszym wypadku spełnia rolę niewidzialnych wirusów.
Eksperyment 2
Teraz czas na drugi eksperyment, który ma opowiedzieć dziecku, co robić, żeby nie zarażać samemu, ale też żeby się nie zakazić od innych. Do miseczki wlej wodę i do wody wsyp trochę brokatu (który nadal pełni rolę wirusów). Na palec wyciśnij dosłownie jedną kroplę płynu do naczyń lub mydła w płynie i dotknij powierzchni wody. Pod wpływem substancji odtłuszczających brokat „ucieknie”do brzegów miski. Wytłumacz dziecku, że taki sam wpływ ma mydło na wszelkie zarazki, które mamy na naszych dłoniach. Dlatego tak ważne jest mycie rąk po tym, kiedy kichnęliśmy i zasłoniliśmy usta dłońmi, ale też przed jedzeniem lub po każdym spacerze.
Post powstał w ramach Programu Edukacji Globalnej, finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.