Plastyka, Zdrowie

Wirus z włóczki

Temat zdrowia ostatnio jest jednym z najbardziej omawianych tematów na świecie. I to wcale nie jest dziwne, ale żeby dzieciom ułatwić zrozumienie tematu, porozmawiajmy z nimi trochę o wirusach, o tym, jak wyglądają i dlaczego są tak niebezpieczne dla człowieka.

MATERIAŁY

  • prezentacja „Wirusy: piękne i groźne”
  • czarny papier większej gramatury (ok.180 – 200 gr)
  • klej w sztyfcie lub płynie
  • kolorowa włóczka

Pobierz prezentację „Wirusy: piękne i groźne”, pokaż ją dzieciom i opowiedz trochę o chorobach, które są wywoływane przez wirusy. Opowiedz, w jaki sposób wirusy mogą się rozprzestrzeniać.

Na przykład coronawirus rozprzestrzenia się najczęściej drogą kropelkową. Oznacza to, że szczególne ryzyko stanowią kropelki wydostające się z dróg oddechowych (a więc przez usta i nos) zakażonej osoby podczas kaszlu czy kichania. Gdy cząsteczki wydzieliny znajdą się w powietrzu, które wdychają inne osoby w najbliższym otoczeniu, wirus może z łatwością trafić do ich organizmów.

Inne infekcje wirusowe, które mogą przenosić się drogą powietrzną, to np. odraospa wietrznagruźlica. W powietrzu wydychanym podczas mówienia, śpiewania czy zwykłego oddychania znajdują się drobne kropelki zwane aerozolami. Mogą one pozostawać w powietrzu godzinami, a także przenosić się na odległości większe niż 1,8 metra.

Polio z kolei jest chorobą brudnych rąk – zakażenia szerzą się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem, kontakt ze skażonymi przedmiotami, spożywanie skażonych pokarmów, a więc ogólnie w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny.

Po krótkim wprowadzeniu zaproponuj dzieciom wykonanie pracy plastycznej, w której przy pomocy włóczki stworzą swojego własnego wirusa. W tym celu dzieci smarują niewielką część kartki klejem (najlepiej do tego celu wybrać czarną kartkę, ponieważ na niej włóczka będzie prezentować się najlepiej) i układają w tym miejscu włóczkę. Mogą użyć różnych kolorów, mogą też układać włóczkę na różne sposoby: kuliste kształty, fale, proste linie. Następnie dzieci smarują klejem kolejny kawałek kartki, znowu układają na nim włóczkę i tak aż do otrzymania pożądanego kształtu wirusa.

RITA Logo H Podstawowe

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji

Powiązane