Segregacja odpadów, Zabawy

Zasady segregacji śmieci na wesoło

Dzisiaj porozmawiajmy o bardzo ważnym temacie – segregacji śmieci. Zachęćmy dzieci do wspólnej zabawy i ustalmy gdzie wrzucić plastikową butelkę a co zrobić ze skórką po bananie.

MATERIAŁY

 • 5 pojemników na odpadki
 • żetony z produktami do segregacji – należy je wyciąć z załączonych materiałów i jeśli to możliwe to zalaminować
 • obrazki koszy do segregacji – należy je wyciąć z załączonych materiałów i przyczepić do pustych pojemników

 

Instrukcja

Ustawcie pojemniki z przyczepionymi obrazkami koszy do segregacji:

 • niebieski kosz na papier
 • żółty kosz na plastik i metal
 • biały i zielony kosz na szkło
 • brązowy kosz na bio-odpadki
 • czarny kosz na śmieci zmieszane
 • możemy czasem spotkać inne rodzaje koszy (na przykład w aptekach – kosze na przeterminowane leki, w PSZOKach i sklepach z AGD – kosze na elektrośmieci). W naszej grze te kosze zaznaczyliśmy dodatkowym kolorem – czerwonym, choć w rzeczywistości kosze te mogą mieć dowolny kolor.

 

Poproście, aby dzieci usiadły w kole, tak by nasze pojemniki stanowiły część obwodu koła. Ważne jest, aby dzieci nie zasłaniały siebie i nie tworzyły dwu-szeregu.

Kiedy dzieci usiądą w kole, rozpocznijcie zabawę od informacji, że nazywa się ona „Koło fortuny” i wspólnie ustalimy, jakie są zasady segregacji śmieci.

W odpowiednim czasie przekażcie dzieciom wycięte wcześniej żetony. Trzymając w ręku wylosowany żeton, każdy uczestnik będzie miał swoje zadanie – odpowiedź na poniższe pytania.

3 pytania to:

 1. Co znajduje się na żetonie?
 2. Czy jest to papier, plastik, szkło czy bio-odpadek?
 3. Do którego kosza planuje wyrzucić dany odpadek?

 

Jeśli dziecko poprawnie odpowie na powyższe trzy pytania, będzie mogło wstać z miejsca i wrzucić żeton do odpowiedniego pojemnika.

Aby dzieci lepiej zrozumiały instrukcję do zadania, zacznijcie od siebie – wyciągnijcie jeden żeton i głośno powiedzcie jaki przedmiot został wylosowany, z jakiego tworzywa jest zrobiony, a następnie wrzućcie go do odpowiedniego kosza.

Kiedy dzieci zrozumieją zasady gry, poinformujcie je, że nie będą otrzymywać żetonów po kolei, ale będą one przypadkowo losowane przez Was. Czyli, to właśnie Wy będziecie tytułowym kołem fortuny.

Stańcie w centrum koła, zamknijcie oczy, wyciągnijcie palec wskazujący do przodu (jak wskazówka zegara) i zacznijcie obracać się na około własnej osi. Po około dwóch obrotach zatrzymajcie się i otwórzcie oczy. Wskazane dziecko, zostaje wylosowane do zabawy.

Po poprawnej odpowiedzi i wrzuceniu odpadka do odpowiedniego pojemnika możemy „przybić dziecku piątkę” i ponownie zamienić się w koło fortuny celem wytypowania kolejnego uczestnika gry. W grę bawimy się do wyczerpania żetonów.

Na koniec usiądźcie w kole wszyscy razem i powtórzcie, które produkty zostały wrzucone do koszy z papierem, plastikiem, szkłem, bio-odpadkami i odpadkami zmieszanymi. I powtórzcie wspólnie, jakie są nasze zasady segregacji śmieci 🙂

Obserwacje i wnioski

Główną zasadą segregacji śmieci jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.

Co musimy oddzielać od siebie?

Metale i tworzywa sztuczne wrzucamy do kosza w kolorze żółtym. Kosz na papier jest w kolorze niebieskim a odpady odpady biodegradowalne umieszczamy w pojemniku brązowym. Pamiętajmy też o szkle, które w zależności od koloru wrzucamy do koszy białych lub zielonych. A na koniec, pojemnik brązowy wypełniamy odpadami zmieszanymi.

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Powiązane