Nie dla głodu, Zabawy

Bingo nt. zbilansowanego odżywiania

Bingo jest znaną i lubianą grą. Wykorzystaliśmy więc jej zasady do stworzenia odmiany bingo poświęconej tematowi zbilansowanego żywienia oraz grup produktów, które powinniśmy spożywać codziennie, żeby zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne mikroelementy i witaminy. Zanim jednak rozpoczniemy zabawę, warto pokazać dzieciom nową piramidę żywieniową (poniżej), która wskazuje, jakie miejsce dana grupa produktów powinna zajmować w naszym jadłospisie. Nowym ważnym elementem w piramidzie jest ruch fizyczny, który wspiera procesy trawienne, wzmacnia apetyt oraz przyspiesza przemianę materii.

piramida-zywieniowa
plansze i karty do gry

MATERIAŁY

  • wydrukowane plansze (do pobrania poniżej)
  • kartki z obrazkami do losowania
  • znaczki (do pobrania poniżej)
  • woreczek
  • nożyczki

Krok 1

Pobierzcie plansze, kartki do losowania oraz znaczki (poniżej). Wszystkie elementy najlepiej zalaminować. Kartki do losowania rozcinamy wzdłuż linii i wkładamy do woreczka.

Krok 2

Teraz dzieci mogą wylosować po jednej planszy i położyć ją przed sobą (zaawansowani gracze mogą wylosować po dwie plansze). Zadaniem prowadzącego jest losowanie z woreczka pociętych kartek z produktami. Po wylosowaniu pierwszego obrazka prowadzący głośno nazywa produkt oraz grupę produktów, do której on należy (np. jabłko, owoce; ryba, białko).

Krok 3

W tym czasie dzieci odszukują ten sam obrazek na swojej planszy. Gdy go znajdą, mogą przykryć pole znaczkiem. Wygrywa ten, kto jako pierwszy przykryje wszystkie pola.

Powiązane

Razem za stołem

Co dzieci jedzą na śniadanie?

Quiz o zdrowym odżywianiu