Segregacja odpadów, Zabawy

Super Bohater- Gra (nie)planszowa o segregacji śmieci i działaniach

Cel gry: przybliżenie dzieciom podstawy segregacji śmieci, przypomnienie zasad związanych z segregacją

Super bohater - segregacja smieci

MATERIAŁY

 • po 5 kartek w kolorze zielonym, żółtym, niebieskim i brązowym
 • 3 kartki w kolorze czarnym
 • 10 kartek w kolorze białym (lub innym, ale nie wymienionym powyżej)
 • 10 gwiazdek (wyciętych lub namalowanych na kartkach w kolorze białym)
  * Wszystkie kartki są ponumerowane od 1 do 33.
  * W przypadku braku kolorowych kartek mogą to być białe kartki z narysowanymi kółkami lub elementami w danym kolorze.
 • 2 komplety szablonów (papier, plastik, szkło, papier) – do wydrukowania w załączniku poniżej
 • po 1 pelerynie lub koszulce w kolorze białym, zielonym, żółtym i brązowym (opcjonalnie)
 • 3 kostki do gry

Wprowadzenie

Nauczyciel przypomina najważniejsze informacje na temat segregacji śmieci. Może w tym celu wykorzystać wydrukowane kosze na śmieci lub pokazać film edukacyjny Eko-patrol.

Jeśli nauczyciel nie mówił jeszcze o segregacji, to polecamy 4 inne scenariusze:

Poniższa gra jest przeznaczona dla dzieci, które już rozmawiały o segregacji i rozumieją potrzebę segregacji na 5 frakcji.

Przygotowanie gry

1. Nauczyciel rozkłada na podłodze 33 kartki: na przemian 23 kartki kartki w 5 kolorach (po 5 w kolorze zielonym, żółtym, niebieskim i brązowym oraz 3 w kolorze czarnym) oraz 10 kartek z gwiazdką.
Wszystkie kartki są ponumerowane od 1 do 33. Staramy się układać tak, by kartki o tym samym kolorze nie występowały obok siebie.
* Kartki powinny być ułożone w kształcie węża – jak w tradycyjnych grach planszowych, gdzie przechodzi się od numeru 1 do x.

2. Dzielimy dzieci na 4 drużyny SUPER BOHATERÓW (papier, plastik, szkło, bio)

3. Każda z drużyn musi wybrać 1 dziecko, które w imieniu grupy stanie do zawodów jako SUPER BOHATER. Zawodnik będzie „żywym pionkiem”, przechodzącym po planszy od numeru 1 do 33. Wybrane dziecko otrzyma od Pani kartkę z ilustracją papieru, plastiku, szkła lub odpadku bio (wydrukowaną przed zajęciami – pobierz tutaj). Kartkę przyczepiamy do pleców dziecka.
* Jeśli to możliwe, możemy założyć dziecku pelerynę lub koszulkę w danym kolorze (żółtym, niebieskim, białym/zielonym oraz brązowym).

4. Przed dziećmi z drużyny SUPER BOHATERÓW papieru, plastiku, szkła i bio kładziemy identyczną kartkę, jaką posiada ich Super Bohater (pobierz tutaj).

5. Każda grupa otrzymuje jedną kostkę do gry (zwykłą kostkę z gry planszowej lub większą kostkę do zabawy).

Przebieg gry

plansza Super bohater - segregacja smieci
 1. Czwórka SUPER BOHATERÓW staje na początku gry przed kartką z cyfrą jeden.
 2. Drużyny po kolei rzucają kostką do gry. SUPER BOHATER przemieszcza się o tyle oczek, ile wskazała kostka wyrzucona przez jego drużynę.
 3. Niebieska kartka, położona na ziemi, symbolizuje kosz na papier, żółta – na plastik i metal, brązowa – bio odpady, a biała lub zielona – szkło. Jeśli SUPER BOHATER stanie na kartce w takim samym kolorze, jak kolor kartki, który jest przypisany do jego drużyny (niebieski zawodnik na niebieski kartce – reprezentującej papier, żółty na żółtej itd.), to może przejść o 2 oczka do przodu w ramach bonusu. *Wyrzucenie śmieci do dobrego pojemnika daje zawodnikowi nowe siły. (Gdyby przeskoczenie o 2 oczka oznaczało jednak stanięcie na kartce czarnej, to zawodnik pomija tą kartkę i staje na kolejnym punkcie).
 4. Jeśli zawodnik stanie na kartce czarnej, to musi odczekać kolejkę. *Śmieci, które chciał wyrzucić, zmieszały się z pozostałymi odpadkami i potrzebuje czasu na ich oczyszczenie.
 5. Stanięcie na kartce z gwiazdką oznacza, że zawodnik musi zrobić to, co jest przypisane odpowiedniej gwiazdce.

Kartki z gwiazdką - dodatkowe zadania

*1 – Zauważyłeś szklaną butelkę wyrzuconą na trawnik. Podniosłeś ją i wyrzuciłeś do białego kosza. Brawo! Dzięki Tobie Ziemia jest czystsza. Przechodzisz 2 oczka do przodu.
*2 – Wrzuciłeś do kosza z papierem papier po tłustej rybie. Teraz całość trzeba wysypać i oddzielić brudny papier od czystego. Musisz cofnąć się o 3 pola do tyłu.
*3 – W ogródku przedszkolnym zrobiliście kompostownik. Już niedługo resztki po jedzeniu wzbogacą ziemię w ogródku. Brawo! Przechodzisz 4 pola do przodu.
*4 – Ktoś zrobił w lesie śmietnisko! Cała polana jest pełna torebek plastikowych i papierów. Jako SUPER BOHATER zorganizowałeś porządkowanie lasu. Gratuluję! W nagrodę idź 4 punkty do przodu.
*5 – Twój kolega SUPER BOHATER, który jest najbliżej mety, potrzebuje Twojej pomocy. Gniecie stos butelek plastikowych przeD wyrzuceniem do śmieci. Idź i pomóż mu. Zostań na jego polu po skończonej pracy.
*6 – W przedszkolu udało się wam zebrać kilogram zakrętek plastikowych. Zebrane zakrętki możecie oddać zaprzyjaźnionej fundacji, a ta kupi wózek dla dziecka, które potrzebuje pomocy przy poruszaniu. Świetna postawa! W nagrodę idź 3 punkty do przodu.
*7 – O nie! Robiąc imprezę urodzinową kupiłeś talerzyki, kubki i sztućce plastikowe. Przez to masz worek brudnych plastikowych naczyń, które trzeba wyrzucić do żółtego kosza. Wróć się na najbliższy żółty punkt, aby wyrzucić śmieci. Następnym razem użyj zwykłych talerzy i sztućców. Lepiej umyć niż wyrzucić.
*8 – W przedszkolu zrobiliście zbiórkę makulatury. Zebraliście cały stos książek i gazet. Taki czysty papier można ponownie wykorzystać do zrobienia papieru. Brawo! W nagrodę przesuń się do przodu na najbliższe miejsce z niebieskim koszem na papier.
*9 – Zorganizowałeś w przedszkolu eko-patrol. Od dziś wszyscy muszą segregować śmieci na 5 rodzajów : papier, plastik i metal, szkło, bio-odpadki, no i śmieci zmieszane. Brawo! W nagrodę za świetną postawę pójdź 4 pola do przodu.
*10 – Twoi koledzy przynieśli baterię i nie wiedzą, co z nią zrobić. Idź z nimi do Specjalnego Punktu Zbierania Niebezpiecznych Odpadów. Bateria wyrzucona do zwykłego kosza jest bardzo niebezpieczna dla środowiska. Przesuń się 4 pola do przodu i oddaj baterię w odpowiednie miejsce. Dobrze, że byłeś czujny!

Post powstał w ramach Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego 2018, którego hasłem było GOZpodarne wyzwanie.

Partnerzy i organizatorzy

Circular week 2018
Csr consulting
stenarecyclingblue
reconomy

Powiązane