Cel eksperymentu: pokazanie dzieciom, jak wybory konsumenckie każdego z nas wpływają na środowisko

MATERIAŁY
- kilka produktów (kasza gryczana, ryż lub herbata) zapakowanych w pojedyncze opakowania oraz kilka innych podzielonych w swoich opakowaniach na kilka porcji. Zwróćcie uwagę, żeby waga produktów w pojedynczym opakowaniu i waga produktów zapakowanych w kilka opakowań były, jeśli nie takie same, to podobne.
- dwie miski dla każdego produktu
- nożyczki
Przebieg eksperymentu
1. Otwórzcie pierwsze opakowanie, w którym produkt nie został podzielony na porcje i wysypcie zawartość do pierwszej miski. Opakowanie odłóżcie.
2. Otwórzcie opakowanie zawierające porcje i wysypcie zawartość każdego woreczka do drugiej miski. Wszystkie woreczki odłóżcie w osobne miejsce.
3. Porównajcie ilość produktu w dwóch miskach (powinna być taka sama lub bardzo podobna).
4. Porównajcie ilość opakowań, które pozostały po wysypaniu ich zawartości do misek.
W którym wypadku śmieci jest więcej? Które opakowanie jest bardziej przyjazne dla środowiska i dlaczego? Dlaczego watro zwracać uwagę na opakowanie przedmiotu, który kupujemy? Jak powinno wyglądać opakowanie przyjazne środowisku?
Dla nauczyciela
Opakowania, które są dzisiaj w powszechnym użytku, to poważny problem dla środowiska. Problemem jest nie tylko ich ilość, lecz także surowiec, z którego są wyprodukowane. Ostatnio dużo się mówi o plastiku, który ma bardzo długi cykl rozpadu, co oznacza, że leżąc w ziemi nie rozkłada się przez 400, a czasem nawet 1000 lat. Istnieje również szeroka grupa produktów, która wykorzystuje opakowania składające się z kilku różnych materiałów (np. tetra paki), co znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia (np. papier powlekany folią ) recykling. Na te właśnie szczegóły warto zwracać uwagę podczas zakupów, tak aby tam, gdzie to możliwe, ograniczyć produkty wykorzystujące opakowania z tworzyw sztucznych i unikać opakowań wielomateriałowych.
Post powstał w ramach Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego 2018, którego hasłem było GOZpodarne wyzwanie.
Partnerzy i organizatorze




Pingback: Super Bohater- Gra (nie)planszowa o segregacji śmieci i działaniach - Bajki Gry Zabawy edukacyjne - tuptuptup.org.pl
Pingback: Przedszkole Samorządowe w Wiśniowej
Pingback: 4-5 latki “PSZCZÓŁKI” 2019/2020 | Publiczne Przedszkole nr 18 w Wodzisławiu Śląskim