Odpowiedzialna konsumpcja, Plastyka

Butelka PET o różnych zastosowaniach

Plastik – to materiał, którego wykorzystanie z pewnością będzie się w następnych latach zmniejszało. Na wokandzie problemów Unii Europejskiej znajdują się m.in. torebki foliowe. Całkiem prawdopodobnie, że butelka PET będzie kolejnym krokiem w ograniczeniu unijnej produkcji plastyku. Jest to właściwa droga, ponieważ plastik prawie nie ulega rozpadowi, co oznacza, że na naszej planecie przybywa go z zatrważającą prędkością. Rocznie na świecie zużywamy ok. 500 mld. jednorazowych plastikowych reklamówek – to mniej więcej 16 tys. na sekundę.

Z pewnością warto zastanowić się, w jaki sposób każda  rodzina mogłaby zmniejszyć zużycie plastiku w swoich gospodarstwach domowych, albo wykorzystać plastikowe opakowanie do stworzenia czegoś innego, o innym przeznaczeniu. Proces ten otrzymał nazwę upcyklingu. Jest on niczym innym jak przetwarzaniem wtórnym odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Nawet małe dziecko jest w stanie zrobić przedmiot upcyklingowy. Proponujemy by przygodę z upcyklingiem zacząć od kubeczka z butelki PET.

Butelka PET potrzbne matriały

MATERIAŁY

  • Butelka PET
  • Nożyczki
  • Nóż
  • Farby akrylowe
  • Pędzel
  • Miseczka / paleta do farb
  • Czarny flamaster

Instrukcja

Odcinamy końcówkę butelki i wycinamy np. uszka i ogon (kształt zależy od zwierzęcia, które chcemy zrobić). Butelkę malujemy kilkoma warstwami farby kryjącej farby akrylowej. Po wyschnięciu malujemy nos, oczy, wąsy i inne niezbędne elementy buzi zwierzaka. Tak wykonany  kubeczek może być pojemnikiem na pędzle i kredki. Może też być doniczką na kwiaty. Pomysłów na jego zastosowanie jest sporo, a  fantazja dziecka podpowie, do czego mógłby jeszcze posłużyć.

Post został przygotowany przez portal TupTupTup.org.pl w ramach programu Po Stronie Natury, którego partnerami są: Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna ARKA 

Powiązane