Odpowiedzialna konsumpcja, Plastyka

Co zrobić z tą starą koszulką?

Recykling ubrań staje się coraz ważniejszym elementem odpowiedzialnej mody i zrównoważonego stylu życia, ponieważ przemysł tekstylny jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska. Do procesu recyklingu nadają się różnorodne ubrania – od bawełnianych koszulek po wełniane swetry. Ważne jest jednak, aby ich skład był jednolity.  Zużyte ubrania nadają nie tylko do recyklingu, ale także do upcyklingu. Upcykling (przeróbka) ma na celu przekształcenie odpadów lub niechcianych produktów w materiały o wyższej wartości lub jakości. Upcykling jest często bardziej kreatywny i może być realizowany w mniejszej skali, nawet w domowych warunkach. Przedstawiamy jeden z pomysłów, co można zrobić z zużytymi ubraniami. 

Cel: Zapoznanie dzieci z twórczymi możliwościami wykorzystania starych ubrań

Czas trwania: 60 minut

Recykling Ubran Materialy

MATERIAŁY

  • przykłady materiałów, z jakich mogą być wykonane ubrania (załącznik do pobrania)
  • stare zużyte ubrania
  • nożyczki krawieckie
  • kawałek polaru z starego lub zużytego koca

Przebieg zadania

Na początku dzieci przy pomocy nauczyciela wycinają z polaru kwadrat lub dowolny inny kształt. Następnie robią małe nacięcia w odległości około 1,5 cm od siebie po całym obwodzie kwadratu. Również przy pomocy nauczyciela dzieci wycinają z ubrań paski o szerokości 3–4 cm i długości 20 cm. Następnie dzieci przeciągają paski materiału przez dziurki, które powstały w podstawie i je zawiązują. Ładniej będzie wyglądać, jeśli stworzą z kawałka materiału pętlę, wprowadzając najpierw zaokrąglony koniec, a potem przesuwając przez pętlę luźne końce. Natomiast małe dzieci łatwiej sobie poradzą z klasyczną metodą wiązania supełków. Im gęściej będą przywiązane kawałki materiału obok siebie, tym lepszy będzie efekt. Proces jest czasochłonny, dlatego zalecamy wykonanie tego zadania jako pracę grupową, a nie indywidualną.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane