Segregacja odpadów, Zabawy

Gra karciana “Odpady niebezpieczne”

Odpady niebezpieczne, stanowiące szeroką kategorię, stwarzają zagrożenie dla ludzi, zwierząt i ekosystemu po przedostaniu się do środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że niektóre z odpadów, jak na przykład komputer, telefon czy bateria, mogą być źródłem różnych cennych surowców. Odpowiedni recykling umożliwia odzyskanie tych niezwykle cennych komponentów. Proponujemy grę edukacyjną, która pomoże im nauczyć się szybko wyłapywać niebezpieczne odpady wśród wielu innych.

Cel: nauczenie dzieci rozpoznawania niebezpiecznych odpadów

Czas: 60 minut

MATERIAŁY

  • załącznik z kartami do pobrania

Przebieg zadania

Dzieci siadają w koło, a nauczyciel miesza i rozdaje karty równomiernie wszystkim graczom, po 6 dla każdego uczestnika. Gracze nie mogą zobaczyć swoich kart, dlatego należy podać je odwrócone. Najmłodszy gracz rozpoczyna grę, kładąc pierwszą kartę ze swojego stosu na środku. Następni gracze, w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara, dokładają kolejne karty na stos. Jeśli gracz rzuci kartę bezpieczną, gra toczy się dalej. Jeśli gracz rzuci kartę niebezpieczną, musi zabrać cały stos kart pomieszać je i odłożyć pod spód do swojego stosu kart. Gracz, który zebrał karty, rozpoczyna kolejną rundę, wykładając kartę na środek. Gra kontynuowana jest aż jeden z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart. Gra kończy się, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart i wypowie hasło „Recykling!”. Ten gracz jest zwycięzcą. W kolejnej rundzie dzieci się wymieniają z obserwatorami. W ten sposób każdy uczeń będzie miał możliwość uczestniczyć w grze. 

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane