Aktualności

Znamy laureatów konkursu „Ogródki ze smakiem”!

19 kwietnia br. jury III edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”, zainicjowanego przez markę Electrolux, wybrało przedszkola, do których trafią ogródki warzywne – nagrody główne w konkursie. Werdyktem jury ogródkami będą cieszyć się dzieci z pięciu przedszkoli, które nie tylko zdobyły największą liczbę głosów, ale też w kreatywny i oryginalny sposób zaprezentowały swoje pomysły na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych promujących proekologiczne postawy. W 2024 roku „Ogródki ze smakiem” pojawią się w Rudzie Śląskiej, Milówce, Trzebielu, Kątach i Lublinie.

Do pierwszego etapu tegorocznej edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”, który zakończył się 11 kwietnia br. zgłosiło się 240 przedszkoli z całej Polski, na które oddano blisko 107 tysięcy głosów. Średnia dzienna liczba oddanych głosów wyniosła prawie 5 tysięcy, co pokazuje, że zaangażowanie przedszkoli, a także społeczności dopingujących udział placówek w konkursie, był najwyższy spośród wszystkich edycji.

Zgodnie z regulaminem, spośród 30 przedszkoli, które otrzymały największą liczbę głosów od swoich fanów, do ścisłego finału przeszło 10 placówek, spośród których jury wybrało 5 przedszkoli, w których zostaną wykonane ogródki warzywne (Nagrody I Stopnia), a także 5 placówek, w których staną mobilne miniogródki (Nagrody II Stopnia).

Ogrodki 3 Znamy Laureatow Nagrody I Stopnia
Ogrodki 3 Znamy Laureatow Nagrody II Stopnia

Materiały edukacyjne

W ramach akcji działa strona www.ogrodkizesmakiem.pl, na której pojawiają się nowe materiały edukacyjne przygotowywane przez ekspertów akcji. Są to poradniki i tutoriale na temat założenia i pielęgnacji ogródka, konspekty oraz scenariusze zajęć dla dzieci. W tym roku zostaną opublikowane nowe konspekty zajęć dla dzieci przedszkolnych promujące zdrowe odżywianie, do wykorzystania w przedszkolu i w domu oraz kalendarz warzyw sezonowych przygotowany przez ekspertki Medycznego Centrum Dietetyki i Edukacji Zdrowotnej NIZP PZH – PIB, a także we współpracy z wydawnictwem Zielona Sowa – audiobooki, które bezpłatnie będzie można pobrać ze strony.  Inicjatorem akcji i fundatorem nagród jest Electrolux. Projekt objął patronatem honorowym PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, partnerem merytorycznym konkursu jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, a partnerami wspierającymi Bank Żywności SOS w Warszawie, nasza Fundacja i wydawnictwo Zielona Sowa oraz magazyn Bliżej Przedszkola.

Misja „Ogródków ze smakiem”

„Ogródki ze smakiem” to ogólnopolski konkurs realizowany już po raz trzeci przez markę Electrolux. Konkurs kierowany jest do przedszkoli w całej Polsce, a nagrodą główną jest wykonanie ogródka warzywnego w zwycięskich przedszkolach. Celem konkursu i akcji „Ogródki ze smakiem” jest zachęcanie przedszkoli do zakładania ogródków, by poprzez doświadczenie dzieci mogły w nich lepiej poznawać świat natury i tym samym wypracowywać ekologiczne nawyki w przyszłości. Dwie poprzednie edycje akcji pokazały, że dzieci chętnie sięgają po warzywa i owoce, które osobiście pielęgnują. Dlatego organizatorzy akcji uważają, że ogródki warzywne to również wyjątkowa forma edukacji i inspiracji zrównoważonych nawyków żywieniowych i kulinarnych wśród dzieci.