Odpowiedzialna konsumpcja, Plastyka

Szkło do recyklingu i upcyklingu!

Szkło jest jednym z materiałów, które najlepiej podlegają recyklingowi. Wiedzieliście, że szklane opakowania można przetwarzać nieskończoną ilość razy? Ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki to oszczędność 1000W energii potrzebnej do wyprodukowania nowej butelki (czyli 22 godziny pracy przy komputerze lub 5,5 godzin oglądania telewizji)! Szkło też jest bardzo wdzięcznym materiałem do upcyklingu, czyli do wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Zadajcie dziecku pytanie, jak możemy wykorzystać słoiki np. po dżemie lub ogórkach konserwowanych. Zapewniamy, możliwości jest bardzo dużo. My zaproponujemy jedną z nich – lampion, który będzie świetną dekoracją każdego domu.

szkło do recyklingu potrzebne materiały

MATERIAŁY

  • słoik
  • papier samoprzylepny, albo pianka samoprzylepna
  • taśma kryjąca (w zależności od projektu)
  • nożyczki
  • farba akrylowa
  • pędzel / mały wałek
  • świeczka
  • wypełnienie do słoika: nasiona, kawa, fasolka, kolorowy piasek (opcjonalnie)
  • wstążka (opcjonalnie)

Krok 1

Z pianki lub papieru samoprzylepnego wycinamy potrzebną  figurę. W zależności od sezonu, może to być choinka, kwiat, liść klonowy lub coś co wymyśli dziecko. Figurę przyklejamy na słoik i malujemy go wybraną farbą. Prawdopodobnie będą potrzebne 2-3 warstwy, żeby farba równomiernie pokryła słoik. Każda warstwa powinna wyschnąć, zanim położymy kolejną. Po wyschnięciu ostatniej warstwy farby ostrożnie zrywany przyklejony wcześniej kształt.

Krok 2

Jeżeli dziecko jest starsze, możemy pokusić się o bardziej skomplikowany projekt lampionu. W tym przypadku użyjemy dwój lub więcej kolorów,  i by krawędzie styku farb były równe, musimy użyć taśmy kryjącej. Zanim rozpoczniemy malowanie trzeba się upewnić, że taśma jest dokładnie przyklejona – inaczej linia nie będzie maksymalnie prosta. Taśmę trzeba bardzo ostrożnie oderwać przed wyschnięciem farby – inaczej istnieje  pewne niebezpieczeństwo, że oderwiemy kawałek wyschniętej farby.  Po wyschnięciu lampionu wypełniamy słoik w ¼ fasolką / orzechami / ziarnami kawy/ żołędziami albo czymkolwiek innym, co np. nawiązywałoby do zainteresowań osoby, której lampion będzie podarowany, zapalamy świeczkę i wkładamy do lampionu. Możemy również na np. gwincie słoika zawiązać wstążkę, w celu dodatkowego udekorowania całości.

Post został przygotowany przez portal TupTupTup.org.pl w ramach programu Po Stronie Natury, którego partnerami są: Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna ARKA 

Powiązane