Dziedzictwo kulturowe, Plastyka

Świąteczna Gwiazdka

Ponieważ ostatnio nawiązałyśmy do Świąt Bożego Narodzenia, w tym tygodniu proponujemy przygotowanie z dziećmi kilku ozdób do Waszego domu. Mogą też posłużyć jako upominki dla najbliższych. Ozdoby te z pewnością ucieszą dorosłych, a zarazem napełnią dumą serca najmłodszych.
Wspólnie przygotujmy dzisiaj świąteczną gwiazdkę czteroramienną. Poniżej znajdziecie listę potrzebnych przedmiotów oraz instrukcje krok po kroku.

1

MATERIAŁY

  • grubszy papier A4 (może być biały, kolorowy, srebrny lub złoty),
  •  nożyczki,
  • linijka,
  • ołówek,
  • klej lub taśma,
  •  coś do ewentualnego ozdobienia (np. brokat/cekiny/naklejki – wedle upodobań).

Krok 1

2

Kartkę papieru A4 składamy wzdłuż linii poprzecznej tak, aby otrzymać kwadrat. Wystający kawałek papieru odcinamy. Kwadrat zginamy wzdłuż drugiej linii poprzecznej i ponownie zginamy w połowie wzdłuż linii poziomej i pionowej – w ten sposób uzyskamy cztery zgięcia (pionowe, poziome i dwa poprzeczne).

Krok 2

3

Linijką odmierzamy poziome lub pionowe zagięcie, zaczynając od zewnętrznego boku kwadratu, aż dojdziemy do jego środka. Otrzymaną długość dzielimy na pół i odmierzamy tę wartość na zgięciach – pionowym i poziomym – aż cztery razy, z każdej strony kwadratu. Zgięcia rozcinamy, zatrzymując się w połowie długości do środka kwadratu.

Krok 3

4

Rozcięte boki zaginamy tak, aby jeden nachodził na drugi – w ten sposób powinno powstać trójwymiarowe ramię gwiazdy. Zagięte krawędzie przyklejamy z tyłu za pomocą kleju lub taśmy klejącej. Czynność tę powtarzamy trzykrotnie.

Młodsze dzieci prawdopodobnie nie będą mogły poradzić sobie z tym zadaniem same, lecz będą potrzebowały Waszej pomocy. Będzie to dobra okazja do przećwiczenia umiejętności matematycznych, m.in. mierzenia, dzielenia na pół oraz wprowadzenia pojęć symetrii i brył geometrycznych. Jeśli będziecie chcieli, warto wykonać dwie identyczne gwiazdki, potem skleić je w jedną, aby otrzymać gwiazdę ośmioramienną.

Krok 4

Nadszedł czas, aby ozdobić naszą gwiazdę – pozostawmy dziecku pole do popisu! Nie ma tu reguł i szablonów, a przecież dzieci lubią to najbardziej! Lista materiałów przydatnych do zdobienia jest nieskończona, m.in. można tradycyjnie użyć brokatu, ale też wykorzystać niestandardowe materiały, np. kasze i makaron. Żeby wzmocnić efekt, proponuję użyć złotej lub srebrnej farby w spreju, wtedy gwiazdka będzie nie tylko w 3D, ale uzyska też niepowtarzalną fakturę. Dzięki temu wprowadzimy też okazji ćwiczenia sensoryczne.

Życzę udanej zabawy i kreatywnych pomysłów! Zachęcam również wszystkich do dzielenia się zdjęciami Waszych arcydzieł w komentarzach pod spodem! Jesteśmy ciekawe Waszych pomysłów i pewne, że wyczarujecie coś fantastycznego!

Zobacz więcej