W ramach kontynuacji rozmów o Bożym Narodzeniu i dedykowanych świętom dekoracjach, proponuję poświęcić trochę więcej czasu i zaproponować dziecku ambitny projekt, który będzie polegał na wykonaniu gwiazdki z papier-mâché. Jest to technika prosta, ale czasochłonna. Warto wiedzieć, że technika była stosowana przez wieki, bo jeszcze w Starożytnym Egipcie. Była również znana w Persji i Chinach, skąd dotarła do Europy. W XVIII wieku papier-mâché był tańszym zamiennikiem gipsu i drewna przy wykonaniu dekoracyjnych elementów w architekturze.
MATERIAŁY
- folia aluminiowa
- gazeta
- klej PVA (biały klej stosowany najczęściej w szkole)
- ręcznik papierowy
- farby
- pędzle do kleju
- pędzle do farb
- drut (opcjonalnie)
Krok 1
Z folii aluminiowej formujemy kształt gwiazdy lub kształt przypominający gwiazdę (w przypadku zaangażowania do tego projektu młodszego dziecka).
Krok 2
Klej PVA rozcieńczamy wodą w proporcjach ok. 2:1. Tniemy lub rozrywamy papier gazetowy na małe kawałki, wkładamy go do roztworu PVA i wody, po czym zostawiamy na kilka minut aż nasiąknie.
Następnie kawałek po kawałku przyklejamy papier do foliowej gwiazdki. Nakładamy kilka warstw – im więcej tym lepiej. Następnie proponuję gwiazdkę okleić kilkoma warstwami papierowego ręcznika. Tu już nie stosujemy nasączania – papier ręcznika jest bardzo delikatny i szybko się rozpuszcza. Smarujemy pędzlem warstwę za warstwą. Biały papier wyrówna powierzchnie gwiazdki i będzie go łatwiej pomalować.
Zostawiamy gwiazdkę na noc do wyschnięcia
Krok 3
Następnego dnia, jeśli nasza gwiazdka jest już dostatecznie sucha, możemy przystępować do malowania. Oczywiście każdy maluje swoją gwiazdkę, według własnego uznania.
Na zdjęciu przedstawiamy z córką kilka rodzajów malowania (i kształtów). To, co nie przypomina kształtu gwiazdki, jest muszlą z perłą w środku…
A więc jeśli akurat nie będziecie mieli ochoty na gwiazdkę, możecie tą samą metodą zrobić coś innego.