Czyste powietrze, Eksperyment

Skąd się bierze tlen?

Tej zimy niemal w każdym zakątku Polski pojawił się smog. I mimo że teraz mamy lato i wakacje, a na ulicach miast znacząco spadła liczba samochodów, wracamy do tego tematu. Doszliśmy do wniosku, że to za mało powiedzieć dziecku – powietrze jest brudne, a to szkodzi. Postanowiliśmy zaprezentować Wam parę banalnie prostych eksperymentów dla dzieci, które przybliżą im nieco pojęcie powietrza. Porozmawiajmy więc o tlenie i o tym, skąd on się bierze.

Najważniejsze właściwości tlenu:

 1. Tlen jest bezbarwny.
 2. Tlen jest bez zapachu oraz smaku.
 3. Tlen jest gazem niepalnym, ale podtrzymującym palenie.
 4. Tlen wykazuje słabą rozpuszczalność w wodzie.

 

Zbadajmy pierwsze trzy właściwości tlenu podczas pierwszego eksperymentu.

Eksperyment 1 - Jaki jest tlen?

skąd się bierze tlen materiały

MATERIAŁY

 • Trzy świeczki
 • Talerz
 • Woda
 • Barwnik (opcjonalnie dla lepszego wizualnego efektu)
 • Szklanka / kieliszek
 • Słoik

Płomień świecy pali się dzięki tlenowi, zaś gdy tlenu pod szklanką i słoikiem zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance, ochłodzi się i skurczy. Dzięki temu powstanie miejsce dla wody, która zostanie wessana do szklanki, a potem – do słoika. Ponieważ słoik ma większą objętość, ilość tlenu w nim zawarta też jest większa, dlatego świeczka w słoiku pali się dłużej.

Powietrze, a jeśli być precyzyjnym – tlen zawarty w powietrzu potrzebny jest do oddychania. Bez tlenu nie uzyskamy energii niezbędnej dla życia. Bez tlenu nie pali się świeczka, ale też nie odbywa się w naszym ciele proces metabolizmu, czyli „wydobywania” energii ze zjedzonych przez nas pokarmów.

Kolejną właściwość tlenu wykryjemy podczas drugiego eksperymentu.

Eksperyment 2 - Skąd się bierze tlen?

szklany pojemnik, obok liść

MATERIAŁY

 • Świeżo zerwany liść
 • Woda
 • Słoik / szklanka / kieliszek (w zależności od rozmiaru liścia)

Zielony liść wydziela tlen, którego nie możemy zobaczyć, ale dzięki temu, że jest on słabo rozpuszczalny w wodzie, możemy po godzinie zaobserwować małe pęcherzyki powietrza skupione po odwrotnej stronie liścia. Jest to właśnie tlen, którym oddychamy.

Wdychane powietrze wraz z tlenem wędruje do płuc, gdzie przez malutkie pęcherzyki tlen przechodzi do krwi, a krew dostarcza tlen do wszystkich komórek naszego organizmu. Kiedy oddychamy, pobieramy z powietrza tlen. Wydychamy natomiast gaz zwany dwutlenkiem węgla. Rośliny zachowują się zupełnie na odwrót. W dzień wytwarzają tlen, a z powietrza zabierają dwutlenek węgla. O drzewach czasem mówi się, że są zielonymi płucami planety, ponieważ dają nam świeże powietrze.

Powiązane