Eksperyment, Rośliny i Zwierzęta

Róża jerychońska albo zmartwychwstanka – mały eksperyment biologiczny

Dzisiaj mamy czas na eksperyment z niecodzienną rośliną – różą jerychońską. Róża jerychońska, zwana inaczej zmartwychwstanką, jest jedną z roślin, które wykazują wysoko rozwinięte zdolności przetrwania. Pochodzi z zachodniej Azji. Za zwyczaj roślina wygląda jak kula suchych liści, która kurczy się w sezonie suchym, a zielenieje po podlaniu i zwiększeniu wilgotności. W takiej postaci może przeżyć latami. Jeżeli roślina ukorzeni się w ziemi, rozrasta się i na szerokość około 30 cm i wypuszcza niewielkie, białawe kwiaty. Różę można z łatwością dostać w Polsce za ok. 10 zł.

MATERIAŁY

  • róża jerychońska
  • płaski pojemnik wypełniony wodą

     

Przygotowanie do zabawy

Zaczynamy nasz mały eksperyment! 🙂

Różę jerychońską najlepiej ustawić w miejscu jasnym i dobrze oświetlonym, ale wolnym od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

UWAGA – roślina nie wymaga podłoża do wzrostu, ale oczywiście, możemy ją też zasadzić.

Na potrzeby naszego eksperymentu, pozornie martwą, wysuszoną różę jerychońską należy umieścić w płaskim pojemniku wypełnionym wodą (im cieplejsza woda, tym szybszy będzie proces rozwijania). Zwykle róża jerychońska odżywa w ciągu 1–2 dni i po tym czasie ma już w pełni wykształconą, zieloną rozetę liści.

Roślinę można utrzymywać w ten sposób przez kilka dni (do tygodnia), później natomiast należy ją z powrotem przesuszyć. Uprawę róży jerychońskiej w mieszkaniu można powtarzać wielokrotnie, warto jednakże pamiętać, że dla prawidłowej wegetacji roślina powinna przejść 2–3-tygodniowy okres suszy. W czasie uprawy róża jerychońska nie wymaga nawożenia ani innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Przy okazji eksperymentu możecie nawiązać rozmowę z dziećmi o wodzie i trudnym dostępie do niej w różnych częściach naszej planety, o dostosowaniu się roślin i zwierząt do skrajnych warunków klimatycznych oraz oczywiście o strefach klimatycznych.

Polecamy różę jerychońską do uprawy w salach przedszkolnych lub mieszkaniach. Dzieciom na pewno spodoba się ta obserwacja.

RITA Logo H Podstawowe

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Powiązane