Zabawy, Zrównoważone miasta

Powódź niebezpieczna dla każdego?

Na szczęście w Polsce rzadko doświadczamy katastrof naturalnych, tym nie mniej warto ostrzec dzieci przed skutkami powodzi, której świadkiem możemy niechcący zostać. Uczulcie dzieci na konieczność zachowania wymogów bezpieczeństwa w trakcie trwania tego niebezpiecznego zjawiska pogodowego.

Przebieg gry

Przed rozpoczęciem gry pokażcie dzieciom prezentację w grze „Katastrofy naturalne”. Zapytajcie, czy ich zdaniem skrajne zjawiska pogodowe, takie jak susza czy powódź, mogą być niebezpieczne dla człowieka? Jeśli tak, niech wytłumaczą, dlaczego. Po krótkim wprowadzeniu zasugerujcie, iż wspólnie poszukacie dowodów, że sił przyrody nie należy lekceważyć.

Powiedzcie dzieciom, że rozpoczynacie zabawę ruchową, dzięki której można zrozumieć, jak potężną siłą natury jest powódź. Na początku jedno z dzieci odgrywa rolę “Kropli Deszczu”, która chce się połączyć z innymi kroplami i stworzyć powódź. Dziecko “Kropelka” stoi po środku sali, a pozostałe dzieci mają za zadanie przebiec z jednej strony sali na drugą nie zostając złapanymi. Jeśli “Kropelce” uda się złapać kolegę lub koleżankę, to nowo złapany przyjaciel dołącza do “Kropelki” i łapie ją za rękę. Już we dwójkę dzieci starają się złapać pozostałe dzieci przebiegające z jednej strony sali na drugą.

Kropelki mają za zadanie stworzyć coraz większy łańcuch uniemożliwiający przedostanie się dzieci na drugą stronę sali. Zabawa pokazuje, że woda w postaci zwykłego deszczu, pojedynczych kropelek nie jest niebezpieczna (a wręcz pożądana). Możemy przed nią bezpiecznie uciec/skryć się w domu. Woda staje się niebezpieczna, gdy jest jej dużo. Gdy mamy kumulację opadów, z małego strumyka robi się wielka i rwąca rzeka, która występując z brzegów powoduje powódź. Z łatwością potraf wtedy porwać dzieci.

Po zakończeniu gry zapytajcie dzieci, kiedy ich zdaniem było łatwiej uciec przed wodą, na początku gry czy na końcu? Podkreślcie, że każdy żywioł może być niebezpieczny dla człowieka, dlatego trzeba przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa opracowanych zawczasu przez specjalistów.

Dodatkowo

Na przykład w trakcie powodzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaleca kilka czynności:

  • wyłącz instalację elektryczną i gazową oraz zabezpiecz sieć kanalizacyjną lub szambo;
  • w razie zagrożenia życia lub zdrowia dzwoń na numer alarmowy 112;
  • w przypadku niebezpieczeństwa natychmiast przemieść się na wyżej położone tereny;
  • jeśli posiadasz telefon komórkowy, miej go zawsze przy sobie i zadbaj, aby bateria była naładowana;
  • włącz radioodbiornik zasilany bateriami na częstotliwość lokalnej stacji radiowej, aby uzyskać najnowsze informacje o sytuacji i sposobach postępowania;
  • przygotuj się do ewentualnej ewakuacji pamiętając o tym, że osoby dorosłe powinny mieć przy sobie nie więcej niż 50 kg bagażu (do 20 kg na osobę);
  • miej przy sobie apteczkę pierwszej pomocy i niezbędne, używane przez domowników leki, niezbędny zapas jedzenia i wody pitnej, ciepłe ubrania, śpiwory i koce (zgromadzone w górnych partiach domu lub mieszkania);
  • nie używaj wody ze studni ani wody gruntowej, ponieważ może być ona skażona.

źródło: mswia.gov.pl

Logo Unii Europejsiej i Projektu Build Solid Ground
logo Habitat for Humanity Poland

Post powstał w ramach projektu Bezpieczne Domy – Przyjazne miasta, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt jest częścią Solid Ground międzynarodowej kampanii rzeczniczej Habitat for Humanity, której celem jest poprawa dostępu do ziemi jako krok do uzyskania godnego miejsca do życia.

Powiązane