Zabawy, Zrównoważone miasta

Co to katastrofa naturalna?

fot. AP Photo/Achmad Ibrahim

Dzisiaj zaczynamy nasz cykl o mieszkalnictwie i domach na świecie. W trakcie pierwszej zabawy, którą Wam proponujemy, dzieci zapoznają się ze zjawiskiem katastrof naturalnych oraz ich skutkami. Temat z pierwszego wejrzenia nie ma nic wspólnego z mieszkalnictwem, ale jeśli dobrze się zastanowić, ma ogromny wpływ na to, jak budujemy i z jakich materiałów.

Materiały

  • Wydrukowane zdjęcia skutków katastrof naturalnych (prezentacja do pobrania po lewej stronie)
  • Opisy katastrof naturalnych w wersji elektronicznej (prezentacja do pobrania po lewej stronie)

Przebieg gry

Usiądźcie z dziećmi w kółku. Zacznijcie zabawę od pytania, czy słyszały o takich zjawiskach, jak katastrofy naturalne. Wyjaśnijcie, czym jest to zjawisko. Zapytajcie, czy dzieci mogą podać przykłady katastrof naturalnych. Może ktoś przeczytał o tym książkę lub oglądał film. Pokaż zdjęcia z załącznika (do pobrania powyżej). Niech dzieci spróbują zgadnąć, które katastrofy naturalne są na nich pokazane. Jeśli dzieci nie znają prawidłowej odpowiedzi, podajcie dokładną nazwę katastrofy.

Zacznijcie zgadywankę. Czytajcie kolejno opisy katastrof naturalnych, zamieszczonych na kolejnej stronie Dzieci w tym czasie powinny odpowiedzieć, o jaką katastrofę chodzi i znaleźć odpowiednie zdjęcie. Przejdźcie przez wszystkie opisy po kolei, a na końcu, w celu utrwalenia wiedzy, pokażcie zdjęcia jeszcze raz. Teraz dzieci powinny już samodzielnie nazwać wszystkie przedstawione na fotografiach katastrofy naturalne.

Dodatkowo

Katastrofy naturalne to zjawiska spowodowane siłami natury (np. silnymi opadami, wiatrem lub niespodziewanymi ruchami tektonicznymi – czyli ruchami powierzchni Ziemi). Katastrofy te zazwyczaj przyczyniają się do znacznych szkód na terenach, gdzie występują. Często wpływają negatywnie na środowisko naturalne (niszcząc rośliny i powodując śmierć wielu zwierząt), mogą też zagrażać człowiekowi.

Do katastrof naturalnych zaliczamy: powódź, suszę, pożar, trzęsienie ziemi, huragan, tornado, lawinę lub osuwisko, wybuch wulkanu, ekstremalne mrozy lub upały.

Logo Unii Europejsiej i Projektu Build Solid Ground
logo Habitat for Humanity Poland

Post powstał w ramach projektu Bezpieczne Domy – Przyjazne miasta, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt jest częścią Solid Ground międzynarodowej kampanii rzeczniczej Habitat for Humanity, której celem jest poprawa dostępu do ziemi jako krok do uzyskania godnego miejsca do życia.

Powiązane