Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Leśne ABECADŁO

Spacerując po lesie warto wytężyć wzrok. Patyki w dziwnych kształtach, zrzucona z gałęzi kora, owoce:  m.in. żołędzie, jesionowe lub klonowe skrzydlaki, mogą posłużyć do zabawy. Można z nich ułożyć np. litery alfabetu. Pamiętajmy jednak, by nie ograbić lasu z tego, czego nie wykorzystamy i nigdy, ale to przenigdy, nie zbierajmy jego chronionych skarbów np. paproci języcznik zwyczajny.

Cel:

– Zachęcenie dzieci do bacznego obserwowania lasu.

– Ćwiczenie kreatywność, zachęcenie do zabaw bez zastosowania sztucznych materiałów.

Czas: 30 minut

Liście, różne gałązki, nasiona z drzew.

MATERIAŁY

  • drobne przedmioty, znalezione w trakcie spaceru
  • papier A4, sugerowana gramatura min. 160 g/m² (opcjonalnie)
  • naklejki lub szablony liter (opcjonalnie, do pobrania https://drukowanka.pl/kolorowanka/litera-a/)
  • klej (opcjonalnie)

Przebieg zadania

Przed spacerem nauczyciel przypomina dzieciom literki alfabetu. Opcjonalnie może wręczyć każdemu dziecku kartkę z wydrukowaną lub naklejoną na niej literą. W trakcie spaceru dzieci zbierają drobne elementy i układają je w kształty liter. Opcjonalnie można użyć papieru i kleju, i zabrać prace do sali zajęć, by posłużyły, jako pomoc dydaktyczna w dalszej nauce.

Starszym dzieciom można podać nazwy gatunkowe oraz nazwy części roślin, które zostały znalezione i wykorzystane w zadaniu. Posłużyć się można w tym celu kluczem do rozpoznawania roślin w formie książkowej lub w aplikacji np. flora incognita, LeafSnap.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane