Środowisko, Wiedza

Książki idealne na dzień Ziemi

Często pytacie nas, jakie źródła informacji można wykorzystać do rozmowy z dziećmi o ekologii. Na szczęście takich źródeł jest coraz więcej, w tym tych specjalnie przeznaczonych dla dzieci. Półki bibliotek i księgarń uginają się pod książkami o zwierzętach i drzewach, bioróżnorodności i dbaniu o przyrodę, ale kiedy próbowaliśmy znaleźć coś odpowiedniego na temat działań na rzecz klimatu lub innych wyzwaniach środowiskowych, przed którymi stoi dziś ludzkość, wciąż odczuwaliśmy niedosyt. Nasz głos został nareszcie usłyszany. Za sprawą wydawnictwa BABARYBA na rodzimym rynku wydawniczym pojawiły się tytuły, z którymi koniecznie musicie się zapoznać. Książki, o których mowa poniżej, są pełne sprawdzonej wiedzy, co ważniejsze podanej w sposób przestępny i ciekawy. Ale po kolei.

„Strajk” Eduarda Lima jest pierwszą naszą propozycją; jest to książka dla bardzo małych czytelników. Wyobraźcie sobie, że zwierzęta ogłosiły strajk! A wszystko zaczęło się od tego, że pewien ptak przestał śpiewać. Świat zwierząt stopniowo zamilkł, a wraz z nim i świat dzieci. Dlaczego tak się stało? Musicie przeczytać książkę do końca. „Strajk” opowiada w sposób pośredni o problemie zanieczyszczenia naszej planety. Książka będzie idealna dla dzieci 3-5 lat i stanie się pretekstem, żeby zgłębić wiedzę dzieci na temat zanieczyszczeń lasów i oceanów. Do tego możecie wykorzystać zasoby Youtube, albo naszą stronę, na przykład ten pomysł. A my idziemy dalej.

Druga propozycja dotyczy już bezpośrednio zmian klimatu i adresowana jest dla nieco starszych odbiorców; będzie odpowiednia dla dzieci w wieku 6-10 lat. Z książki „Ocieplenie klimatu: na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” Kristiny Scharmacher-Schreiber i Stephanie Marian, możemy dowiedzieć się m.in. o tym, czym się różni pogoda od klimatu, jakie są strefy klimatyczne i pod wpływem czego się kształtują. Dowiemy się na przykład, że klimat zmieniał się na naszej planecie nie raz i jest to zjawisko naturalne, ale ta zmiana klimatu, którą aktualnie obserwujemy, ma podłoże antropogeniczne, czyli powoduje ją człowiek. W książce przeczytamy, jakie są przyczyny ocieplenia klimatu, co to znaczy emisja CO2, czym jest ślad węglowy. Niektóre wiadomości z pewnością przydadzą się też dorosłym – np. jaki jest ślad węglowy pociągu, a jaki samolotu, jaki ślad węglowy żółtego sera czy mięsa, a jaki rzodkiewki i bochenka chleba. Oczywiście nie zabraknie też praktycznych wskazówek na temat tego, jak możemy zahamować niebezpieczne tendencje, które dostrzegają naukowcy i które co raz częściej dostrzegamy my. Książka to prawdziwe kompendium wiedzy dla całej rodziny!

„Plastik fantastik ”, autorstwa Eun-Ju Kima to z kolei jak zapewne sami się domyślacie, książka o plastiku. Dlatego, że tekst nie jest przesadnie długi, litery są odpowiednio duże, a i temat nie jest też bardzo skomplikowany, książka będzie świetną lekturą dla dzieci, którzy zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Każda rozkładówka książki – to kolejny temat: wynalazek plastiku, gdzie spotkamy plastik w naszym domu, jak go produkujemy, do czego go używamy, jakie są zalety plastiku, no i niestety … jakie są jego wady. Dowiemy się o zanieczyszczeniu mórz i oceanów, o zwierzętach i rybach, które na tym cierpią. I oczywiście poszukamy rozwiązań, które już są w zasięgu naszej ręki, musimy tylko zechcieć coś zmienić. A my polecamy zabawy, które pomogą dzieciom utrwalić wiedzę o plastiku, np. taką pracę plastyczną.

Jeśli poprzednia propozycja była dla dzieci, które dopiero zaczynają zapoznawać się z tematem śmieci i znieczysczenia środowiska , kolejna książka „Śmieci: najbardziej uciążliwy problem na świecie!” Gerdy Raidt to propozycja dla czytelników zaawansowanych. Jak i w przypadku „Ocieplenia klimatu” „Śmieci” to wielowątkowa książka, która pomoże zgłębić wiedzę nawet dorosłych na temat segregacji śmieci, kompostowania, recyklingu i jego zawiłości, ale też odpadów zmieszanych, czyli resztkowych, takich, które trafiają na wysypiska śmieci i spalarń. Dowiemy się o marnowaniu żywności, nielegalnych wysypiskach śmieci, mikroplastiku, a nawet mafii śmieciowej i kosmicznych śmieciach. Na sam koniec zapoznamy się z oznaczeniami, które znajdziemy na różnych opakowaniach oraz zaskoczy nas wiadomość, że w składzie szamponu też znajdziemy plastik. Na koniec oczywiście ma być jakieś pocieszenie dla nas wszystkich, jakieś wyjście i takie wyjście jest, musimy tylko ograniczyć kupowanie, a szczególnie rzeczy jednorazowych lub takich, które są kiepskiej jakości, musimy nauczyć się dbać o rzeczy i je naprawiać, albo je przerabiać na coś innego. Nie jest więc zaskoczeniem, że książka „Śmieci” została nominowana w konkursie MĄDRA KSIĄŻKA ROKU 2019.

I ostatnia na dziś propozycja to trzecia książka z serii wydawnictwa BABARYBA (pozostałe dwie to „Śmieci” oraz „Ocieplenie klimatu”) na tematy największych wyzwań środowiskowych naszych czasów. Książka zatytułowana „Woda: źródło życia” Christiny Steinlein i Mieke Scheiera została napisana i zilustrowana w kluczu całej serii: jest piękna, pełna wiedzy i pobudza małych czytelników do działań. Czy wiecie, na przykład, ile wody trzeba, aby kura zniosła jedno jajko? 200 litrów! A ile do wyprodukowania jednej pary dżinsów? 11 000 litrów! To tylko dwie ciekawostki, w książce jest ich o wiele więcej. Przygodę z wodą zaczynamy od samych siebie, bo przecież woda stanowi 60-70% naszej masy naszego ciała. A dalej dowiadujemy się, kiedy jej używamy, w jakich celach, ile wody jest na naszej planecie, ile wody zużywamy codziennie w Polsce, skąd się wzięła i jak dostaje się do naszych kranów. W książce znajdziemy odpowiedzi na te i wiele innych pytań, m.in. na pytanie, co możemy zrobić, żeby wodę oszczędzać i traktować ją jako prawdziwy skarb całej naszej planety. Krótkie fakty, ciekawostki, moc inspiracji, a do tego cudne ilustracje. Polecamy, szczególnie nieco starszym dzieciom, które już poznały problem ocieplenia klimatu i nadmiernej produkcji śmieci.

Powiązane

Dodaj komentarz