Dziedzictwo kulturowe, Plastyka

Być jak Skłodowska

Czy bycie naukowcem to ciekawy zawód? Tak, z pewnością! Choć i bardzo wymagający. Kiedyś, wcale nie tak dawno temu, dotyczyło to szczególnie kobiet. Kobietę rzadko można było spotkać na wyższych uczelniach, co dopiero w laboratoriach. Jednym z nielicznych wyjątków, ale jakże cudownych, była Maria Słodowska-Curie, która należała do pierwszego pokolenia kobiet, które studiowały na uczelni wyższej dłużej niż rok! Nie uwierzycie, ale 140 lat temu, kiedy studiowała Maria, na europejskich uniwersytetach istniało przekonanie, że umysł kobiety nie nadaje się do nauki i że kobieta powinna przede wszystkim umieć śpiewać, haftować i zajmować się dziećmi. Kobiety studiujące nauki przyrodnicze i matematyczne należały do wyjątków!

Polka, naukowiec, matka dwójki dzieci dokonała rzeczy niemożliwej. Odkryła dwa dotychczas nieznane pierwiastki – rad i polon oraz zjawisko promieniowania, rozpoczęła badania nad chorobą w tych czasach nieznaną, czyli nowotworem, otrzymała dwie nagrody Nobla: jedną z chemii, a drugą z fizyki. Czy to nie jest motywujący przykład dla dzieci? Maria dokonała niesamowitych odkryć, z których korzystamy do dzisiaj. Porozmawiaj o tym z dziećmi, pokaż, że płeć tu nie ma znaczenia. Jeśli naprawdę czegoś pragniemy, pracą i uporem (może jeszcze przy odrobinie szczęścia) możemy dokonać rzeczy niesamowitych.

A teraz spróbujcie wyobrazić sobie Marię i przygotujcie jej papierową maskę.

MATERIAŁY

  • szablony do pobrania po lewej stronie
  • ołówek
  • papier różowy (do ust)
  • papier szary lub filc szary (do brwi i włosów)
  • papier beżowy lub jasnoróżowy (do twarzy i nosa)
  • nożyce
  • klej w sztyfcie
  • nóż do papieru

Instrukcja

Pobierz szablony.

Wszystkie elementy trzeba wyciąć i obrysować na kolorowym papierze. Obrysowane elementy ponownie wytnijcie. Zwróć uwagę, że niektóre elementy szablonów musicie obrysować dwa razy (np. brwi).

Teraz możecie złożyć maskę w całość. Uwaga: filc łatwiej będzie przykleić klejem w płynie, natomiast do kolorowego papieru możecie użyć kleju w sztyfcie. Oczywiście zamiast filcu możecie zastosować inne materiały (włóczki, tkaniny itd.). Niektóre elementy musicie wyciąć nożem do papieru, np. oczy w masce.

Teraz czas na ewentualne szczegóły, np. flamastrem lub kredkami możecie dodać kilka detali na fryzurze Marii, zmarszczki na twarzy itd. Ten etap zależy od Waszego pomysłu, cierpliwości i zamiłowania do szczegółów.

Jeżeli zamierzacie nosić maskę, możecie przykleić lub przymocować zszywaczem pasek, odpowiadający obwodowi głowy dziecka.

logo zakochaj się w Warszawie

Post powstał w ramach projektu “Dzieci poznają swoją dzielnicę” finansowanego ze środków m.st. Warszawy.

Powiązane