Dziedzictwo kulturowe, Plastyka, Warszawa

Co dziś założy królowa?

Jeśli będziecie w pobliżu Marymontu, co w tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza “Górę Marii”, wspomnijcie o słynnej Marysieńce, żonie króla Jana III Sobieskiego. To właśnie dla swej ukochanej król postanowił zlecić wybudowanie pałacyku. Kiedyś roztaczał się tu park ze stawem, kanałami i długimi alejkami. To po nim przechadzała się królowa, a także goście przybywający m.in. na bankiety. Dziś możecie przejść się po skrawkach dawnych włości, czyli po parku Kaskada.

Przy okazji możesz pokazać dzieciom reprodukcję niektórych obrazów królowej oraz opowiedzieć, dlaczego imię królowej jako jedyne królewskie imię w historii Polski zostało zdrobnione. Okazuje się, że przyszła królowa przyjechała do Polski jako 4-letnie dziecko. Była damą dworu Ludwiki Marii, która została polską królową, poślubiwszy króla Władysława IV Wazę. Przyswoiwszy sobie polski język i kulturę, Maria Kazimiera (bo tak właśnie miała na imię) zyskała wśród Polaków przydomek Marysieńka, z którym odtąd kojarzona jest w polskiej historii.

Ale nasze dzisiejsze zadanie będzie dotyczyło czegoś innego, a mianowicie świata mody!

MATERIAŁY

  • załącznik 1 w wersji elektronicznej,
  • załącznik 2 w wersji drukowanej,
  • nożyczki,
  • ćwieki do papieru albo nić z igłą,
  • papier,
  • flamastry

Krok 1

Pobierz załącznik 1 i pokaż dzieciom, jak różnorodna była i często się zmieniała moda w czasach królowej Marysieńki. Stroje były przeładowane bogatą biżuterią, czasem wykonaną z rzadkich minerałów i kości. Tren płaszcza damy z tego okresu podtrzymywał służący. Zdarzało się też dodawanie sylwetce wysokości poprzez wysoką fryzurę czy buty na koturnach, które akurat w Polsce nie przyjęły się, ale zaczęły pojawiać się obcasy. Stroje były wielowarstwowe, a suknie dam składały się z dwóch części: dopasowanej i usztywnionej góry i spódnicy na fortugałach – metalowych obręczach wszytych w halkę i nadających spódnicy dzwonowaty kształt, a później wałku przypinanym na biodrach.

Moda miała swoje surowe reguły, których należało przestrzegać. Wy natomiast możecie pofantazjować i stworzyć własny strój dla królowej Marysieńki.

Krok 2

Przystąpcie do wykonania zadania! Stwórzcie najpierw laleczkę królowej. Pobierz i wydrukuj na grubszym papierze (ok. 200 gr.) załącznik 2 w tylu egzemplarzach, ile jest dzieci w grupie. Wytnijcie sylwetkę królowej oraz jej ręce. Przy pomocy igły i nici albo ćwieków do papieru (do dostania w sklepach papierniczych) przymocujcie ręce do tułowia tak, jak to jest pokazanie na rysunku obok. Marysieńka nie tylko pięknie wygląda, ale też jakby ożywa, poruszając rękoma.

Teraz możemy królową ubrać. Wystarczy wyciąć szablon spódnicy z załącznika 2, obrysować go dowolną liczbę razy i pokolorować na różne sposoby. Inspirujcie się wytwornymi strojami z załącznika 1. Kiedy spódnice będą gotowe, zróbcie nożykiem do cięcia papieru małe otwory do włożenie „uchwytów” spódnicy. W ten sposób nowy strój będzie dokładnie przylegał do sylwetki królowej. Zabawa gwarantowana na kilka dobrych godzin i nie tylko dla dziewczyn!

logo zakochaj się w Warszawie

Post powstał w ramach projektu “Dzieci poznają swoją dzielnicę” finansowanego ze środków m.st. Warszawy.

Powiązane