Dziedzictwo kulturowe, Plastyka, Warszawa

Kolaż portretu Wilsona

We wrześniu 1917 r. dwudziesty ósmy prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson, powołał komisję mającą za zadanie opracować 14 punktów programu pokojowego. Znalazł się wśród nich m.in. postulat o niepodległości Polski z wolnym dostępem do morza.

Po raz pierwszy jeden z najważniejszych światowych przywódców wyraźnie upomniał się o wolność Polski. W żyłach byłego rektora Uniwersytetu w Princeton nie płynęła nawet kropla polskiej krwi. Pochodził z rodziny o korzeniach szkocko-irlandzkich i nie był nawet katolikiem. A mimo to stanowczo opowiedział się za niepodległością Polski, odrzucając naciski ze strony wpływowego środowiska Amerykanów pochodzenia niemieckiego i rosyjskiego.

Nie będąc zawodowym politykiem prezydent Wilson otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Na jego cześć został nazwany jeden z najlepiej znanych placów Warszawy – plac Wilsona.

Opowiedz dzieciom o tym niezwykłym polityku, który odegrał tak ważną rolę w historii Polski, a później przygotujcie jego portret metodą kolażu.

MATERIAŁY

  • wydruk portretu do pobrania ze strony
  •  biały papier
  • nożyce
  • farby, flamastry
  •  klej

Instrukcja

Wytnijcie ze zdjęcia sylwetkę prezydenta Wilsona (do pobrania z naszej strony). Zastanówcie się, jakie przedmioty mogą charakteryzować jego życiorys. My na przykład wybraliśmy książkę – jako symbol jego profesorskiej kariery, Polskę – do przewrócenie której na mapę świata się przysłużył, oraz planetę Ziemię – jako symbol jego szeroko zakrojonej polityki zagranicznej. Możecie te przedmioty narysować na białej kartce, a potem wyciąć.

Po kolei przyklejcie sylwetkę prezydenta Wilsona oraz przedmioty-symbole. W zależności od kompozycji możecie napisać lub wyciąć z gazet i czasopism słowa – hasła, które opisują prezydenturę i wartości prezydenta Wilsona. Możecie też dorysować niektóre elementy jego garderoby (np. okulary). Pomysłów na kolaż może być więcej. Poniżej podajemy kilka przykładów obrazów, którymi możecie się zainspirować.

logo zakochaj się w Warszawie

Post powstał w ramach projektu “Dzieci poznają swoją dzielnicę” finansowanego ze środków m.st. Warszawy.

Powiązane