Międzynarodowy Dzień Baterii

Każdego dnia korzystamy z urządzeń zasilanych bateriami – są one w smartfonach, laptopach, zegarkach, pilocie do telewizora, bezprzewodowej myszce do komputera, szczoteczce elektrycznej. To dzięki nim urządzenia wymagające zasilania mogą stać się urządzeniami przenośnymi i działać nawet przez długi czas bez podłączenia do gniazdka.

Światowy Dzień Baterii jest obchodzony 18 lutego i przypada na dzień urodzin Alessandra Volty, włoskiego fizyka i wynalazcy, który przyczynił się do powstania baterii. Jako pierwszy skonstruował on urządzenie składające się z warstw cienkich blaszek miedzi i cynku, oddzielonych wilgotnym kawałkiem materiału (początkowo papierem namoczonym w soli). To ogniwo generowało stały prąd elektryczny poprzez reakcje chemiczne między metalami a elektrolitem. Odkrycie to było przełomowe, ponieważ było to pierwsze urządzenie zdolne do generowania stałego prądu elektrycznego, co miało ogromne znaczenie dla rozwoju elektryki.

 

Współcześnie korzysta się z różnych rodzajów baterii. Najbardziej znane to baterie alkaliczne (potocznie nazywane „paluszkami”), które mają zastosowanie w wielu przedmiotach codziennego użytku – od pilotów do telewizorów po latarki. W urządzeniach wymagających długotrwałego zasilania oraz wysokiej gęstości energii, np. smartfonach, aparatach fotograficznych i laptopach, stosuje się baterie litowo-jonowe, litowo-polimerowe oraz niklowo-metalowo-wodorkowe.

Jak działają baterie?

Baterie generują energię dzięki zachodzącym w nich reakcjach chemicznych. Baterie mają dwa bieguny: jedną z plusem „+” i drugą z minusem „-„. Kiedy łączymy przewodem minus z plusem, elektrony przechodzą przez specjalną ciecz w baterii, tworząc obwód, w którym płynie prąd elektryczny.

Dlaczego baterie po zużyciu stają się niebezpiecznymi odpadami?

Baterii nie można wyrzucać do zwykłych odpadów. Zużyte baterie zawierają substancje chemiczne i metale ciężkie, takie jak kadm, ołów czy nikiel, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska. W miarę rozkładu baterii na składowisku te metale mogą przedostać się do gleby i wód gruntowych i tym samym zatruwać środowisko naturalne.

Co możemy zrobić ze zużytymi bateriami?

Ze zużytych baterii poddanych odpowiednim procesom można odzyskać aż 95% surowców. Są to wyjątkowo cenne i trudno dostępne metale – dlatego odzyskanie ich i ponowne użycie jest dużo lepszym rozwiązaniem niż wydobywanie nowych surowców z ziemi. Dlatego tak ważne jest, aby wyrzucać baterie do odpowiednich pojemników – tylko wtedy trafią do recyklingu, gdzie możliwe będzie odzyskanie z nich surowców naturalnych. Pojemniki na baterie można znaleźć w dużych sklepach, szkołach, przedszkolach, instytucjach publicznych. Dobrym miejscem na oddanie niedziałających baterii jest również PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

Jak odpowiednio korzystać z baterii

  • Utrzymaj czystość na powierzchni styku baterii i gniazda baterii.
  • Wyjmuj baterie z urządzeń, których nie planujesz używać przez kilka miesięcy.
  • Nie wystawiaj baterii na działanie bardzo wysokich temperatur – może to powodować ich wyciekanie.
  • Wkładaj baterie do urządzeń zgodnie z oznaczeniem biegunów („plus” i „minus”)

Więcej informacji:

logo interzero

Post powstał dzięki finansowaniu Interzero Organizacja Odzysku S.A. w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej