Woda, Zabawy

Dźwięki wody i przyrody

Nasza planeta Ziemia jest wyjątkowa, bo posiada bardzo dużo wody. Wody tworzą ogromne oceany i morza, płyną w rzekach, utrzymują się w glebie, dając życie drzewom, kwiatom i zwierzętom. Woda znajduje się też w naszej atmosferze. Gromadzi się między innymi w_chmurach, by spaść w postaci deszczu. Czy wiecie, że woda pokrywa więcej niż połowę powierzchni Ziemi? Narysuj na tablicy lub na kartce koło symbolizujące Ziemię i pokoloruj ok 70% jego powierzchni. To bardzo dużo. Jedynie niewielki, niepokolorowany fragment to lądy, na których my żyjemy.

Instrukcja

Posłuchajcie uważnie dźwięków, które zostały dla was przygotowane. Ciekawe, czy zgadniecie, z_jaką formą wody będziecie mieć do czynienia? Rozłóż ilustracje przedstawiające wodę (morza, rzeki, jeziora etc.) na podłodze lub zawieś w widocznym miejscu. Następnie po kolei puść kilkusekundowe nagrania dźwięków wody. Spytaj, czy ktoś rozpoznał, w jakim miejscu woda wydaje takie dźwięki? Może towarzyszące odgłosy zwierząt lub inne odgłosy przyrody podpowiadają, skąd pochodzi wybrany dźwięk?

Następnie pokaż dzieciom zdjęcia zwierząt i roślin żyjących w różnych środowiskach wodnych. Czy dzieci odgadną, gdzie można spotkać fokę, a gdzie rybę i dobrze przyporządkują zwierzę lub roślinę do danego środowiska?

Powiedz dzieciom, że bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Niektóre zwierzęta żyją bezpośrednio w_wodzie – tak jak ryby. Inne potrafią pływać lub nurkować, ale jedynie część życia spędzają w wodzie, a pozostałą na lądzie (jak foki czy kaczki). Jeszcze inne polują na zwierzęta żyjące w wodzie, choć same żyją na lądzie (jak niedźwiedzie). Kolejne wody potrzebują jedynie do picia, by przeżyć. Dla wszystkich zwierząt czysta woda w taki czy inny sposób jest niezbędna do życia.

Post powstał w ramach projektu „Kocham Warszawę — łapię deszczówkę”, finansowanego ze środków Fundacji Veolia.

Powiązane

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.