Rzeki, Morza i Oceany, Zabawy

Dunaj i jego podwodne wędrówki zwierząt

Czy wiecie którędy płynie Dunaj i jakie ryby w nim mieszkają? Razem z Waszymi dziećmi możecie teraz poznać tą rzekę bliżej. A co więcej, stworzyć ją „własnymi rękoma” 🙂

MATERIAŁY

  • książka „Niezwykłe przygody Toli, Poli i Urwisa. Nikt nie jest zbyt młody, żeby pomagać przyrodzie”
  • nagranie dźwięku rzeki
  • paski niebieskiego materiału symbolizujące rzekę i jej odnogi (około 3 metry długości i 0,5 metra szerokości)
  • przedmioty pochodzące z rzeki lub jej okolic (np. muszelki, pióra kaczek, kamyki)
  • niebieski sznurek symbolizujący granicę morza
  • zdjęcie Dunaju w Bratysławie
  • zdjęcie Delty Dunaju
  • zdjęcie bieługi

Instrukcja

Zacznijcie od zadania dzieciom pytań związanych z bajką.

Rozpocznijcie animację ekosystemu rzecznego: odtwórzcie dźwięki rzeki i odnieście się do bajki. Zapytajcie: „Pamiętacie, gdzie rozgrywała się akcja bajki?” <odpowiedź: Na Dunaju>

Stwórzcie z dziećmi rzekę korzystając z niebieskiego materiału i przedmiotów pochodzących z rzeki lub jej okolic (ekosystemu rzecznego). Za pomocą zdjęć zaznaczcie wspólnie Bratysławę i deltę Dunaju. Niech niebieski sznurek symbolizuje granicę morza.

Kolej na następne pytanie: „Komu pomogli Tola, Pola i Urwis?” <odpowiedź: Rybie Raluce i jej przyjaciołom>. Jeśli macie poduszkę w kształcie ryby to z niej skorzystajcie. Jeśli nie, to użyjcie kolorowego zdjęcia prezentującego bieługę (załączone powyżej).

Poroście dzieci, aby wyobraziły sobie, że są taką wielką rybą. Zapytajcie: „Czy ktoś z was wie, jak duża jest ryba bieługa? Przekonajmy się.” 

Zbierzcie wszystkich obok siebie i poproście o złapanie się za ręce – niech stworzą jak najdłuższy łańcuch, obrazujący długość bieługi (jeśli się uda 7,5-8 metrów). Zachęćcie je do „przepłynięcia” w dół rzeki do morza, tak jak to robią bieługi.

Zapytajcie: „Skąd pochodzi ryba Raluca?” <odpowiedź: Z odległego Morza Czarnego> Poproście dzieci aby wskazały to miejsce na stworzonej przez Was mapie.

Obserwacje i wnioski

Bieługi to bardzo stary gatunek ryb. Żyły na ziemi ponad 200 milionów lat temu (dlatego dzisiaj nazywa się je żywymi skamielinami). Nim ryba wyruszy w długą podróż (migrację) ważne jest, by pomyślała o tym, co będzie jej potrzebne. Co na przykład? JEDZENIE – ryby muszą złapać coś do jedzenia. Co jedzą bieługi? Mogą jeść np. mniejsze ryby.

Powiązane