Zabawy, Zrównoważone miasta

Domy na świecie

Dzisiaj mamy wyjątkowo ciekawy post, który może zainteresować nie jednego dorosłego. Pokażmy dzieciom, jak wyglądają domy na świecie, a przy okazji zainicjujmy dyskusję o domach, ich podstawowych elementach i różnicach pomiędzy domami na świecie.

Materiały

  • prezentacja „Domy na świecie” (do pobrania po lewej stronie)
  • mapa świata (do pobrania po lewej stronie)

Przebieg gry

Na początku pokażcie dzieciom zdjęcia domów w różnych częściach świata (prezentacja do pobrania powyżej). Większość z nich to przykłady domów tradycyjnych. Inne – to współczesne konstrukcje mieszkaniowe, charakterystyczne dla wybranych regionów. Wytłumaczcie dzieciom znaczenie terminu „tradycyjny dom”, jako domu budowanego metodą stosowaną od wieków, przy wykorzystaniu  podstawowych materiałów budowlanych, obecnych na tych terenach (drewno, glina, patyki, cegły, kamienie). Są to też budowle, które doskonale wpisują się w otoczenie. Opowiedzcie o każdym domu osobno. Zapytajcie, dlaczego właśnie ten typ domów powstał w danym regionie. Czy dzieci kiedyś widziały takie domy?

Następnie niech dzieci spróbują pokazać na mapie świata (załącznik do pobrania powyżej), gdzie ich zdaniem omawiany dom może się znajdować. Poprawcie, jeśli odpowiedź była nieprawidłowa. Wraz z dziećmi porozmawiajcie o tym, czym domy się różnią, czy wszystkie mają okna, drzwi, czy są z cegły, gliny, słomy. Zwróćcie uwagę na różnice i podobieństwa.

Dodatkowo

Dodatkowe pytania do dyskusji:
• Czym różnią się pokazane domy?
• W jakich domach wy mieszkacie?
• Co to są domy jednorodzinne, wielorodzinne oraz bloki (upewnijcie się,
że dzieci rozumieją różnicę)?
• Co by było, gdyby nie było domów?
• Co by było, gdyby w miastach nie było ulic?

Logo Unii Europejsiej i Projektu Build Solid Ground
logo Habitat for Humanity Poland

Post powstał w ramach projektu Bezpieczne Domy – Przyjazne miasta, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt jest częścią Solid Ground międzynarodowej kampanii rzeczniczej Habitat for Humanity, której celem jest poprawa dostępu do ziemi jako krok do uzyskania godnego miejsca do życia.

Powiązane