W 100 g fasoli białej znajduje się aż 19 g białka, czyli niemal tyle samo, co w takiej samej ilości piersi z kurczaka. W ugotowanym jajku na 100 g jest go nieco mniej, 13 g. Rośliny strączkowe stanowią dobrą alternatywę dla mięsa. Białko zawarte w fasoli jest łatwo przyswajalne. Ponadto fasola bogata jest w witaminę B, niezbędną do dobrego funkcjonowania układu nerwowego i pokarmowego.
W pracy plastycznej wykonamy obrazek ilustrujący fasolę, wykorzystując skorupki po jajkach. Przyczepiony na lodówce będzie nam przypominał, o tym z jakich produktów spożywczych najlepiej czerpać białko.
Jeśli po wykonaniu pracy zostaną wam nieużyte skorupki, możecie je pokruszyć i nakarmić nimi domowe ptactwo lub rozsypać je pod roślinami ogrodowymi, by użyźnić ziemię.
Cel:
– Zapoznanie dzieci z alternatywnymi dla mięsa źródłami białka
– Nauczenie dzieci korzystania z wszystkich elementów produktów spożywczych i nie marnowania ich
Czas: 30 minut
MATERIAŁY
- fasola.załącznik 2.1
- papier A4
- skorupki po jajkach
- klej
- flamastry
- farby do barwienia jaj (opcjonalnie)
Przebieg zadania
- Zbieramy skorupki po jajkach. Najlepiej jak najjaśniejsze. Myjemy je w letniej wodzie. *Jeśli na zabawę plastyczną będziemy dysponowali małą ilością czasu, możemy skorupki zabarwić na zielono przy pomocy farb do jaj.
- Drukujemy obrazek fasola.załącznik 2.1.
- Kolorujemy flamastrem na zielono zewnętrzną część skorupek.
- Smarujemy klejem powierzchnię strąków fasoli na obrazku.
- Kruszymy skorupki na drobniejsze części i przykładamy na posmarowane klejem powierzchnie.
- Flamastrami kolorujemy pędy i liście fasoli.
Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Fundacji Veolia Polska oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.