Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Obrazek filcowany na mokro

Owce potrafią odczuwać takie emocje jak strach, złość, wściekłość, rozpacz, nuda, obrzydzenie lub szczęście. Są w stanie rozpoznać do 50 twarzy innych owiec i pamiętać je przez kolejne dwa lata. Budują między sobą przyjaźnie, bronią się wzajemnie i czują się smutne, gdy ich przyjaciele są wysyłani na rzeź.

Raz w roku w marcu, ewentualnie drugi raz w sierpniu przychodzi czas na strzyżenie owiec. Jeśli odbywa się ono pewnym chwytem i w miarę szybko, nie powoduje stresu zwierzęcia. Strzyż możemy porównać z ludzką wizytą u fryzjera. Dzięki zabiegowi owca staje się lżejsza, odczuwa ulgę, a odrastająca jej wełna jest miększa.

Jeśli lubicie dotykać puchatych rzeczy, na pewno spodoba się wam zabawa plastyczna z barwioną wełną czesankową. Używając wody i mydła zfilcujemy ją w kolorowy obrazek.

Cel:

– Zapoznanie dzieci z dobrami jakie niesie hodowla owiec

Czas: 30 minut

01.obrazek Filcowany 02.10

MATERIAŁY

 • wełna czesankowa (miks kolorów)
 • ręcznik
 • folia bąbelkowa
 • ciepła woda
 • mydło
 • kawałek dosyć grubej firanki (opcjonalnie)

Przebieg zadania

 1. Na ręczniku rozkładamy folię bąbelkową.
 2. Na folii rozkładamy warstwę wełny czesankowej jako tło. Jeśli łączymy mniejsze kawałki czesanki, pamiętajmy, by poszczególne części lekko zachodziły na siebie.
 3. Układam z kolorowych włókien czesanki wymyślony obrazek.
 4. Obrazek moczymy ciepłą wodą z rozpuszczonym w niej mydłem,w ilości takiej, by roztwór pienił się dosyć obficie.
 5. Na obrazek nakładamy folię bąbelkową lub opcjonalnie grubą firankę i okrężnymi ruchami ręki filcujemy wełnę.
 6. Zwijamy obrazek wraz z folią. Następnie go rozwijamy. Dokonujemy ewentualnych poprawek w obrazku. Powtarzamy proces tak długo, aż włókna czesanki połączą się. 
 7. Opcjonalnie możemy zrolować obrazek także tylko z samym ręcznikiem.
 8. Zostawiamy obrazek do wyschnięcia.

Uwaga: Im młodsze dzieci, tym lepiej, by obrazek składał się z mniejszej ilości większych prostych elementów (drzewo na łące, tęcza na tle nieba). Unikniemy wtedy ryzyka, że któreś z drobnych elementów zdeformują się w filcowaniu lub będą się odłączały od reszty obrazka, z powodu niezbyt dokładnego sfilcowania.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ
Logo Fundacji Veolia Polska

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Fundacji Veolia Polska oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej