Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Zasadźmy nasionka

Lato to idealna pora na sadzenie nasionek. Zaprośmy dzieci do wspólnej zabawy, a nasionka niech wyrosną na piękne rośliny 😉

MATERIAŁY

  • własnoręcznie wykonane kwiaty (wykonywaliśmy je w zabawie “Kto mieszka na łące”)
  • mała doniczka z otworem w dnie
  • nasiona lokalnych gatunków kwiatów – najlepiej w różnych kolorach (np. nagietka, niezapominajki, lnu, hyzopu lekarskiego, itd.)
  • ziemia do kwiatów
  • plastikowa mata/cerata/stara gazeta do przykrycia stołu (w przypadku pracy w pomieszczeniu)
  • dla przedszkolaków: obrazki słońca, wody, gleby, profilu glebowego (dla lepszego zobrazowania czynności, opcjonalnie)
  • marker permanentny lub inny do podpisania doniczek

Przygotowanie do zabawy

Na początek wyjaśnijcie dzieciom, że ludzie wykorzystują środowisko, w którym mieszkają i dlatego dostosowują je do własnych potrzeb.

Następnie zapytajcie dzieci: czym pokrywana jest ziemia, by można było jeździć po niej samochodem? (odpowiedź: asfalt). Asfalt jest twardym materiałem, który uniemożliwia wzrost roślinom. Ludzie wolą również mieć w swoich ogrodach gładko przystrzyżony trawnik, który odstrasza owady zapylacze.

By pomóc motylom i pszczołom przeżyć w miastach, powinniśmy sadzić kwiaty w ogrodach lub w doniczkach na balkonach. Te kwiaty będą dla nich źródłem pokarmu (pyłek, nektar). Zadaniem dzieci jest wspólne posadzenie roślin, o które będą się troszczyć. Będą mogły obserwować ich pozytywny wpływ na owady.

Zaczynamy zabawę!

Rozpocznijcie zadanie od wyjaśnienia: czego potrzebują rośliny (zadajcie wszystkim pytania a przy każdej odpowiedzi pokażcie odpowiednie obrazki):

  • Gdzie rozwijają się nasiona kwiatów? (W ziemi)
  • Czego potrzebują do rozwoju? (Spójrzcie w niebo: słońca)
  • Czego jeszcze potrzebują, gdy są spragnione? (Wody)

 

Przed rozpoczęciem pracy poproście dzieci o podpisanie swoich doniczek i zacznijcie sadzenie. Jeśli rośliny będą sadzone na zewnątrz, dzieci mogą zostawić worek z ziemią otwarty, ale muszą uważać, by jej nie zmarnować. Wypełniają doniczki do 3/4 wysokości. Nie ubijają ziemi, jedynie wsypują ją do środka. A najlepiej, jak Wy też będziecie sadzić nasionka, aby dzieci mogły Was naśladować.

Następnie palcem robią dziurkę w ziemi, czyli miejsce na nasionka. Każde dziecko bierze po 3 nasionka jednego gatunku kwiatów i wsypuje je do dołka w doniczce. Później zasypuje je i podlewa, by ziemia była wilgotna. Można ustawić doniczki na balkonie lub na nasłonecznionym parapecie.

Obserwacje i wnioski

Ludzie potrzebują miejsca do uprawy roślin, tak jak przed chwilą dzieci wykorzystywały nasionka. Jednakże należy pamiętać, że zróżnicowane środowisko jest zdrowsze i zapewnia schronienie wielu zwierzętom. Dlatego ważne jest, by przeplatać pola uprawne łąkami lub zadrzewieniem śródpolnym.

Powiązane

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.