Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Zasadźmy nasionka

Lato to idealna pora na sadzenie nasionek. Zaprośmy dzieci do wspólnej zabawy, a nasionka niech wyrosną na piękne rośliny 😉

MATERIAŁY

  • własnoręcznie wykonane kwiaty (wykonywaliśmy je w zabawie „Kto mieszka na łące”)
  • mała doniczka z otworem w dnie
  • nasiona lokalnych gatunków kwiatów – najlepiej w różnych kolorach (np. nagietka, niezapominajki, lnu, hyzopu lekarskiego, itd.)
  • ziemia do kwiatów
  • plastikowa mata/cerata/stara gazeta do przykrycia stołu (w przypadku pracy w pomieszczeniu)
  • dla przedszkolaków: obrazki słońca, wody, gleby, profilu glebowego (dla lepszego zobrazowania czynności, opcjonalnie)
  • marker permanentny lub inny do podpisania doniczek

Przygotowanie do zabawy

Na początek wyjaśnijcie dzieciom, że ludzie wykorzystują środowisko, w którym mieszkają i dlatego dostosowują je do własnych potrzeb.

Następnie zapytajcie dzieci: czym pokrywana jest ziemia, by można było jeździć po niej samochodem? (odpowiedź: asfalt). Asfalt jest twardym materiałem, który uniemożliwia wzrost roślinom. Ludzie wolą również mieć w swoich ogrodach gładko przystrzyżony trawnik, który odstrasza owady zapylacze.

By pomóc motylom i pszczołom przeżyć w miastach, powinniśmy sadzić kwiaty w ogrodach lub w doniczkach na balkonach. Te kwiaty będą dla nich źródłem pokarmu (pyłek, nektar). Zadaniem dzieci jest wspólne posadzenie roślin, o które będą się troszczyć. Będą mogły obserwować ich pozytywny wpływ na owady.

Zaczynamy zabawę!

Rozpocznijcie zadanie od wyjaśnienia: czego potrzebują rośliny (zadajcie wszystkim pytania a przy każdej odpowiedzi pokażcie odpowiednie obrazki):

  • Gdzie rozwijają się nasiona kwiatów? (W ziemi)
  • Czego potrzebują do rozwoju? (Spójrzcie w niebo: słońca)
  • Czego jeszcze potrzebują, gdy są spragnione? (Wody)

 

Przed rozpoczęciem pracy poproście dzieci o podpisanie swoich doniczek i zacznijcie sadzenie. Jeśli rośliny będą sadzone na zewnątrz, dzieci mogą zostawić worek z ziemią otwarty, ale muszą uważać, by jej nie zmarnować. Wypełniają doniczki do 3/4 wysokości. Nie ubijają ziemi, jedynie wsypują ją do środka. A najlepiej, jak Wy też będziecie sadzić nasionka, aby dzieci mogły Was naśladować.

Następnie palcem robią dziurkę w ziemi, czyli miejsce na nasionka. Każde dziecko bierze po 3 nasionka jednego gatunku kwiatów i wsypuje je do dołka w doniczce. Później zasypuje je i podlewa, by ziemia była wilgotna. Można ustawić doniczki na balkonie lub na nasłonecznionym parapecie.

Obserwacje i wnioski

Ludzie potrzebują miejsca do uprawy roślin, tak jak przed chwilą dzieci wykorzystywały nasionka. Jednakże należy pamiętać, że zróżnicowane środowisko jest zdrowsze i zapewnia schronienie wielu zwierzętom. Dlatego ważne jest, by przeplatać pola uprawne łąkami lub zadrzewieniem śródpolnym.

Powiązane