Aktualności, Rośliny i Zwierzęta

Zaopiekuj się artystyczną Pszczołą

Ciekawa inicjatywa łącząca świat sztuki i przyrody. Zawsze chętnie wspieramy projekty, które swoim zaangażowaniem i pomysłowością łączą ochronę przyrody i akcje społeczne.

„Zróbmy to razem dla pszczół” to połączenie dwóch światów: sztuki i przyrody, gdzie kluczem do wspólnego sukcesu jest zaangażowanie społeczne i kreatywność inspirując do działań na rzecz natury.

W trzeciej edycji projektu autorka akcji Diana Dyba zaprosiła artystów do współtworzenia Wielkiej Wystawy Pszczół.

Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na rolę pszczoły w naszym ekosystemie. Zarówno pszczół dzikich, jak i hodowlanych dzięki którym możemy cieszyć się zdrowym miodem.

Poprzez ukazanie różnorodnych projektów pszczoły autorka akcji pragnie podkreślić również istotę dbania o bioróżnorodność.

„Zależało mi, aby cały projekt ukazywał wsparcie, bo tak właśnie działają pszczoły. Każda pszczoła ma swoją rolę i każda wspiera inną. Dbają o siebie wzajemnie i o dobro roju. Poprzez zaangażowanie wrażliwych na piękno artystów mamy obraz różnorodności, której na co dzień u pszczół nie zawsze zauważamy. Pszczoła, to pszczoła zwykło się mówić, a przecież tylko w Polsce możemy rozróżnić ok 470 gatunków pszczół. Każda jest równie ważna i każda ma inną funkcję. Dzięki artystom podkreślamy jak ważna jest każda jedna pszczoła ukazując ją jako bardzo indywidualnego osobnika. Co ważne, dzięki temu zabiegowi chcę podkreślić także rolę bioróżnorodności biologicznej, która jest niezbędna dla błogostanu pszczół.” – mówi Diana Dyba

Wielka Wystawa Pszczół ma także bardzo wymierny cel – zebrania funduszy na wspieranie bioróżnorodności i dzikich pszczół. Każda artystyczna pszczoła szuka swojego mecenasa, czyli odpowiedzialnej marki, która się nią zaopiekuje. Firma, która weźmie pod opiekę artystyczną pszczołę może umieścić ją na swoim produkcie jaki tworzy, a część zysku ze sprzedaży produktu wesprze Fundację WIT – Wytwórnia Inicjatyw Twórczych, która zrealizuje projekty na rzecz dzikich pszczół. Wynagrodzenie otrzyma także artysta wybranej przez markę pszczoły.

Pszczeli mecenas poszukiwany ...

Wielka Wystawa Pszczol

Kilka artystycznych pszczół znalazło już swojego Mecenasa. Pszczoła zaprojektowana przez artystkę Natalię Olbiński trafiła pod skrzydła marki I Love Grain, która umieściła pszczółkę w formie haftu na muślinowych szlafrokach i koszulach.

Pszczołą artystki Poli Dwurnik opiekuje się marka rzemieślniczych delikatesów – Loft Kulinarny. Marka stworzyła dedykowaną linię „Ja Pszczoła” w której znajdziemy obrusy z bawełny organicznej, ceramiczne podkładki pod kubek także tworzone ręcznie, ciasteczka florentynki i pierniki w kształcie plastra miodu.

Kolejna pszczoła, która znalazła swojego opiekuna to projekt artystki Magdaleny Pankiewicz, która dla mecenasa swojej pszczoły – firmy Jedwab Polski stworzyła dwa wyjątkowe projekty chust jedwabnych. Właścicielka marki HaHa for Kids – Nina Peret zaopiekowała się pszczołą, którą sama narysowała umieszczając ją na koszulkach, które możemy pomalować. Marka Hi Little opiekuje się pszczołą artystki Kasi Gala tworząc wspólnie wyjątkowe kartki okolicznościowe, a w planach jest także planer. Do grona mecenasów pszczół dołączyła także Fabryka Porcelany Ćmielów biorąc pod opiekę pszczołę artystki Zuzy Miśko. Premiera wyrobów Ćmielów dla Zróbmy to razem dla Pszczół planowana jest na koniec lipca.

Całym sercem wspieramy inicjatywy, które pomagają chronić dzikie zasoby przyrody dlatego wspólnie z „Zróbmy to razem dla Pszczół” poszukujemy mecenasów dla artystycznych pszczółek, tj. firm, które pod swoim mecenatem pomogą rozwijać takie wartości jak: edukacja, odpowiedzialność, zaangażowanie, wsparcie, pracowitość, wspólnota, wzajemność, rozwój.

Wystawa Pszczół dostępna jest online na stronie jestemwlesie.pl

Planowana jest także wystawa w przestrzeni publicznej, której premiera ma się odbyć dokładnie w Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia.

Zobacz więcej