Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Świat widziany pszczelim okiem

Wiedzieliście, że świat widziany pszczelim okiem wygląda inaczej niż ten, który widzimy my, ludzie? Dziś przygotowaliśmy pomysł na pracę plastyczną, dzięki której dzieci poznają specyficzne cechy wzroku pszczół, tworząc papierową mozaikę kwiatów.

kartki papieru, klej, nożyczki, szablon z rysunkiem kwiatów

MATERIAŁY

  • kolorowy papier
  • nożyczki
  • szablon paska
  • ołówek
  • klej
  • szablon przedstawiający kwiat

Instrukcja

Zanim dzieci przystąpią do wykonania zadania, nauczyciel opowiada o tym, jak widzą pszczoły.

 

Oczy pszczoły miodnej to para dużych oczu złożona z tysięcy fasetek oraz troje oczu mniejszych, tzw. przyoczek. Obraz pszczelego świata powstaje z połączenia pojedynczych punktów, dlatego szczegóły danego kwiatu pszczoła rozpoznaje z odległości pięciu centymetrów lub mniejszej. Dopiero zawiśnięcie pszczoły nad rośliną pozwala jej rozróżnić kwiaty, ocenić, czy mają jeszcze nektar, czy już nie, i zorientować się, jak najlepiej się do niego dostać.

Pszczoła inaczej odbiera kolory niż człowiek. Widzi dobrze kolor biały, czarny, niebieski i żółty, ale nie widzi czerwonego i zielonego. Barwy te rozróżnia tylko jako stopień białego, względnie czarnego koloru. Na przykład maki, mimo że nam wydają się czysto czerwone, zawierają w czerwieni trochę żółtego, więc wydają się pszczołom ciemnożółtymi lub prawie brunatno-czarnymi, a widziana przez nas zieleń dla pszczół jest szarością. Możemy sobie wyobrazić, jak to ułatwia pszczołom życie, przecież o wiele łatwiej jest zobaczyć na szarym tle coś kolorowego.

Do widzenia barw przez pszczoły dostosowała się również nasza miododajna flora. Mało jest w naszym klimacie kwiatów czysto czerwonych, a nieliczne w tym kolorze są zapylane głównie przez motyle i trzmiele, które doskonale rozróżniają tę barwę.

Po krótkim wstępie nauczyciel rozdaje szablony kwiatów, które można spotkać na naszych łąkach (jeden szablon dla każdego dziecka) oraz prosi, żeby dzieci wykleiły je kolorowym, pociętym na kwadraciki papierem. Jest jeden warunek: nie wolno używać kolorów czerwonego i zielonego, których nie widzą pszczoły. W efekcie powinien powstać obrazek przypominający rozpikselowane zdjęcie albo mozaikę.

 

W zależności od wieku dzieci kolorowe kwadraciki do wyklejanki może przygotować nauczyciel albo dzieci same będą musiały pociąć papier, najpierw na paski, a potem kwadraciki.

Logo Funduszu Wyszehradzkiego

Post powstał w ramach projektu Sustainable Future współfinansowanego ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Powiązane