Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Pracowity jak pszczółka

Patrząc na pszczoły podczas letnich miesięcy mogłoby się wydawać, że nic takiego nie robią – latają z kwiatka na kwiatek, od drzewa do drzewa… Ale nic bardziej mylnego – te owady ciężko pracują! Podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych, które przygotowaliśmy, dzieci mogą zmienić się w pracowite pszczółki i doświadczyć tego, jak trudną pracę wykonują.

65

MATERIAŁY

  • piłki
  • kosz/pudełko na piłki

Przebieg zadania

Nauczyciel ustawia na środku ogródka lub sali kosz oraz rozrzuca piłki. W zależności od wieku dzieci mogą to być większe piłki do gry w siatkówkę lub mniejsze piłeczki tenisowe. Zadanie będzie prostsze, jeśli powierzchnia piłek będzie chropowata lub będzie miała wypustki. Następnie wyjaśnia dzieciom, że piłka to pyłek kwiatowy, a kosz – dom pszczoły. (W przypadku pszczoły społecznej może to być na przykład ul, a w przypadku pszczół samotnic – gniazdo w szparach domów, w starych drzewach, a w niektórych przypadkach nawet w ziemi).

Dzieci w tej grze będą pełnić rolę pszczół. Na umówiony znak (na przykład słowo START lub w momencie włączenia przez nauczyciela pewnej melodii) powinny zacząć zbierać pyłek (piłki). Jest tylko jedno „ale” – nie wolno przy tym używać rąk. Piłkę trzeba więc włożyć między uda lub kolana, a potem dojść do kosza i wrzucić do niego piłeczkę. Dzieci mogą złapać piłkę w ręce tylko podczas jej wkładania między nogi lub wrzucania do kosza. Starsze dzieci mogą spróbować wersji gry bez używania rąk.

Grę można przeprowadzić również jako zespołową rywalizację: nauczyciel powinien podzielić dzieci na dwa zespoły, z których każdy będzie miał swój kosz do wrzucania piłek. Ten zespół, który zbierze ich więcej, wygrywa.

Pod koniec gry nauczyciel może zapytać: czy dzieciom łatwo zbierało się pyłek? Czy według nich pszczoły mają łatwe zadanie? Ile kwiatów powinna ich zdaniem odwiedzić pszczoła miodowa, żeby zebrać jeden kilogram miodu (średnio około czterech milionów kwiatów)?

Logo Funduszu Wyszehradzkiego

Post powstał w ramach projektu Sustainable Future współfinansowanego ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Zobacz więcej