Energia, Zabawy

Strażnicy ciepła

Czy ciepło jest niekończącym się zasobem? Myślicie, że moglibyście mieć nad nim kontrolę? Wcielcie się w rolę Strażnika Ciepła i swoimi obserwacjami podzielcie się na karcie pracy.

MATERIAŁY

  • termometr pokojowy
  • karta pracy „Strażnik Ciepła”
  • ołówek i kredki
  • ordery

Instrukcja

Aby stać się Strażnikami Ciepła w swoich domach lub przedszkolu, prowadźcie przez 6 dni (od poniedziałku do soboty) następujące obserwacje:

> sprawdzajcie (jak sowa w bajce), czy pod oknami i drzwiami nie wieje zimne powietrze;

> na koniec programujecie odpowiednio kaloryfery, czyli pilnujecie, aby przykręcić kaloryfery w rzadziej używanych pomieszczeniach, w kuchni lub na noc czy w trakcie dnia, gdy wszyscy z domu wychodzą do pracy i szkoły.

Swoje obserwacje zapisujecie w karcie pracy. Po wypełnieniu karty pracy w nagrodę za zasługi dla planety otrzymacie specjalne ordery!

Obserwacje i wnioski

Jak regulować temperaturę w domu?
Temperatura w pokojach powinna wynosić nie więcej niż 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia, a w nocy nawet nieco mniej. W kuchni, z uwagi na to, iż często się używa gazu czy piekarnika, również można zmniejszyć moc grzejnika, przykręcając termostat. Pamiętajcie, że w ciągu dnia sypialnie i pokoje powinny być wietrzone przez kilka minut (szeroko otwarte okna na całą szerokość). W pomieszczeniach gospodarczych, garażach i klatkach schodowych lub takich, które są rzadko wykorzystywane, termostaty mogą być ustawione na minimalną temperaturę.

Porada dla Ekodetektywów

Ogrzewanie domu zimą pochłania bardzo dużo energii. Co należy zrobić, by zmniejszyć jej zużycie?
Każde pomieszczenie w domu pełni inną rolę, dlatego panujące w nich warunki, w tym temperatura, mogą być różne. Warto odpowiednio sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, nie wypuszczać ciepła na zewnątrz oraz pilnować, aby źródła ciepła były odpowiednio odsłonięte.

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane