Nie dla głodu, Ubóstwo, Zabawy

Rozmowa przy stole o niedożywieniu i głodzie

Dzięki bajce „Błotnisty ryż – nie dla głodu” można poprowadzić z dzieckiem ważną rozmowę na temat niedożywienia czy głodu. Potrzebne do tego będą: pyszny obiad, 3 garnki i karteczki: kobra, tygrys, Tola i Urwis.

Rozmowa o głodzie

MATERIAŁY

  • Bajka „Błotnisty ryż – nie dla głodu”
  • przygotowany obiad, składający się z 3 niezależnych grup produktów (ryż, mięso lub tofu oraz warzywa)
  • 3 garnki z pokrywkami
  • 3 karteczki przyczepione do garnków (kobra i małpka; tygrys; Urwis i Tola)
  • talerze

Poprowadzenie rozmowy

Jako Fundacja CultureLab uważamy, że żadne dziecko niezależnie od majątku, miejsca pochodzenia, płci czy rasy nigdy nie powinno zaznać głodu. Zachęcamy do tego, by w jeden ze spokojniejszych dni, kiedy będziecie mieć czas na spokojne przeczytanie bajki „Błotnisty ryż – nie dla głodu”, przeprowadzić z dzieckiem krótką rozmowę na temat bajki w oparciu o faktycznie przygotowany posiłek.

Rozmowa z dzieckiem na temat głodu to dość trudny temat. Z jednej strony chcielibyśmy, żeby dzieci czuły wartość tego, że mają szansę zdrowo się odżywiać. Z drugiej strony chcielibyśmy uzmysłowić dziecku, że wiele dzieci zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest niedożywionych. Jak poprowadzić taką rozmowę, by zachęcić dzieci do dzielenia się posiłkiem i uzmysłowić to, jak trudno może być dziecku, które cierpi niedostatek i głód?

Przygotuj obiad, którego częścią składową będzie ryż. Poszczególne części jedzenia zamknij w szczelnych garnkach. Garnki opisz:

  • posiłek kobry i małpki (na garnku z ryżem)
  • posiłek tygrysa (na garnku z podstawowym produktem przygotowanego dania np. mięsem/tofu etc.)
  • posiłek Toli i Urwisa (na garnku z warzywami)

Po przeczytaniu bajki zaproś dziecko i członków rodziny na obiad.  Powiedz, że dziś pobawicie się w bohaterów szkoły indyjskiej. Otwórz garnek kobry i małpki, i podaj wszystkim ryż. Wytłumacz, że dzisiaj chciałaś się przekonać, jak byłoby, gdyby i w Waszej rodzinie zabrakło pożywienia. Czy byłoby trudno przyzwyczaić się do takiej sytuacji? Czy odczuwalibyśmy głód, gdyby można było jeść tylko chleb i ryż? Czy jedząc jedynie ryż lub chleb moglibyśmy być zdrowi?

Jeśli dziecko czuje niezadowolenie, złość lub smutek, że dostało tylko ryż, spytaj, czy chciałoby, żeby tygrys podzielił się z nim i pozostałymi osobami swoim posiłkiem. Z pewnością usłyszycie głośne – TAK!

Wyjmij produkty z garnka od tygrysa, a następnie od Toli i Urwisa i nałóż wszystkim na talerze. Jedząc już spokojnie, porozmawiajcie o tym, czy chcielibyście, żeby przy dzieciach zawsze był taki tygrys, który podzieli się posiłkiem, gdyby zabrakło jedzenia oraz o tym, czy przypadkiem w Waszej okolicy nie ma kogoś, kto potrzebuje jakiegoś wsparcia/pomocy.

Życzymy mądrych rozmów i smacznego posiłku.

Powiązane